Bł. ks. Antoni Świadek – duszpasterz młodzieży, który zginął w Dachau

0
0
0
/

Od najmłodszych lat był związany się z harcerstwem, które było jego pasją. We wrześniu 1939 r. wspierał polskich żołnierzy jako kapelan, podczas okupacji wbrew zakazowi wydanemu przez Niemców odprawiał msze święte po polsku. W 1942 r. trafił od obozu w Dachau nie doczekawszy wyzwolenia, które nastąpiło kilka miesięcy po jego śmierci.


Antoni Świadek przyszedł na świat  27 marca 1909 r. w Pobiedziskach w Wielkopolsce. Uczęszczał do gimnazjum w Kępnie, działał w Sodalicji Mariańskiej oraz w harcerstwie, które było jego pasją. Po maturze w 1928 r. wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu, w czerwcu 1933 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W lipcu 1933 r. został wikariuszem w bydgoskim kościele farnym. Pełnił też obowiązki kapelana harcerskiego, jeżdżąc z młodzieżą na obozy i sprawując nad nią opiekę duszpasterską.

Od 1937 r. pełnił w zastępstwie obowiązki proboszcza kościoła filialnego pw. św. Stanisława Biskupa w Bydgoszczy. Jego zadaniem była organizacja parafii, m.in. w latach 1937-1939 doprowadził do budowy plebanii przy kościele. Swoim zaangażowaniem w sprawy parafii zdobył szacunek i sympatię wiernych.

Ze szczególnym zamiłowaniem pracował z najmłodszymi. W ramach Krucjaty Eucharystycznej zebrał aż półtora tysiąca dzieci, wraz z którymi urządzał przedstawienia teatralne.

Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się jako kapelan wojskowy do jednego z polskich oddziałów. Przez pewien czas pracował w szpitalu dla polskich jeńców.

Po powrocie do Bydgoszczy kontynuował działalność duszpasterską. Wbrew zakazowi władz okupacyjnych podczas obrzędów liturgicznych często posługiwał się językiem polskim. Podobnie czynił udzielając sakramentów, podczas pogrzebów oraz przygotowując dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. W dalszym ciągu spotykał się z młodzieżą, pomagał rodzinom z małymi dziećmi.

Latem 1942 r. na skutek donosu został aresztowany przez gestapo i trafił do bydgoskiego więzienia. Zmuszany do pracy ponad siły zachorował na przepuklinę.

W październiku 1942 r. wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau. Krótko po przyjeździe zachorował na tyfus brzuszny, ale wyzdrowiał dzięki paczkom z zewnątrz. Pracował w komandzie odzieżowym, później na plantacjach, a w końcu w obozowym komandzie transportowym.

Pod koniec 1944 r. kiedy front wschodni odciął dopływ paczek, a w obozie znów zapanowała epidemia tyfusu, ks. Świadek zachorował po raz kolejny. Przeniesiony do rewiru dla chorych zmarł 25 stycznia 1945 r. Jego ciało pochowano w zbiorowej mogile poza obozem w pobliżu wsi Deutenhofen.

13 czerwca 1999 r. ks. Antoni Świadek został beatyfikowany w Warszawie przez papieża Jana Pawła II.

W kościele św. Stanisława Biskupa w Bydgoszczy znajduje się tablica pamiątkowa, ufundowana w 1948 r. przez parafian ku czci kapłana.

Paweł Brojek
 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną