Wielka Brytania coraz bardziej eurosceptyczna

0
0
0
/

Jeżeli zapowiedziane przez brytyjskiego premiera Davida Camerona referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej doszłoby do skutku, jedynie jeden na trzech Brytyjczyków głosowałby za pozostaniem w strukturach wspólnoty – poinformował w poniedziałek „Financial Times”.Jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie gazety badania opinii publicznej za opuszczeniem UE opowiedziałaby się połowa Brytyjczyków. Rezultat sondażu nie stanowi zaskoczenia, jako że od dłuższego czasu na Wyspach Brytyjskich obserwować można wzrost nastrojów antyunijnych.

Wprawdzie 12 proc. opowiadających za wystąpieniem z UE deklaruje gotowość zmiany stanowiska w sytuacji, gdyby negocjacje rządu w Londynie z Brukselą w sprawie dalszej współpracy zakończyły się sukcesem Camerona, niemniej jednak przekonanych co do konieczności definitywnego odejścia z Unii, niezależnie od rezultatów rozmów, jest aż 41 procent.

45 proc. ankietowanych uważa, że Wielka Brytania nadal czerpie korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 34 proc. badanych. Zaledwie 31 proc. Brytyjczyków wyraża obawy, że wyjście poza struktury wspólnoty wpłynęłoby na osłabienie brytyjskiej gospodarki, 33 proc. jest przekonanych, że wręcz przeciwnie - doprowadziłoby do jej wzmocnienia, tymczasem 37 proc. uważa, iż byłoby to bez znaczenia. W ankiecie udział wzięło 2114 Brytyjczyków.

23 stycznia premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział renegocjacje traktatu stowarzyszeniowego z Unią Europejską i poddanie nowych warunków umowy pod referendum. To ostatnie ma zostać przeprowadzone do końca 2017 roku.

Anna Wiejak

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną