Z zagranicy

UE – Węgry: oddajcie te pieniądze!

400 tysięcy euro to zdaniem Komisji Europejskiej zbyt wysoka kwota na promocję życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Inicjatywę propagującą godność ludzką zapoczątkował węgierski rząd.

W ramach ogólnonarodowej kampanii przygotowano plakaty. Oto hasło jednego z nich: „Cóż, rozumiem, że nie jesteście gotowi, aby mnie przyjąć, ale pomyślcie dwa razy i oddajcie mnie służbom adopcyjnym. POZWÓLCIE MI ŻYĆ”.

Tymczasem pomysł przeprowadzenia takiej akcji na szeroką skalę na Węgrzech jest palącą potrzebą, ponieważ w wyniku tak zwanej aborcji co roku ginie kilka tysięcy istnień ludzkich przy jednoczesnym bardzo długim okresie oczekiwania tysięcy małżeństw na adopcję.

To zatem poważne wyzwanie nie tylko dla ruchów pro-life ale i dla państwa instytucjonalnego. Jednak, jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić, inicjatywy węgierskiego rządu, w tym przede wszystkim te, które propagują życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci tradycyjnie krytykują eurokraci. Tym razem poszło o pieniądze. Kwota, jaką przeznaczono na kampanię pochodzi z funduszy europejskich – dokładnie programu o nazwie „Progress”, przeznaczonego na walkę z bezrobociem oraz wspieraniem solidarności w Europie.

Suma 400 tysięcy euro przeznaczona na kampanię, z czego 80 procent stanowią fundusze unijne, jest za duża, tym bardziej, że jak twierdzą eurokraci, działania pro life nie mają niczego wspólnego z solidarnością europejską. Jak powiedziała komisarz sprawiedliwości Viviane Reding, węgierska kampania „nie odpowiada projektowi przedstawionemu przez władze węgierskie, i dlatego Komisja wzywa władze Węgier do zakończenia części tej kampanii i do niezwłocznego wycofania plakatów”. Na forum Parlamentu Europejskiego uznała jednocześnie, że projekt ten „jest sprzeczny z wartościami europejskimi”.

Jednak takimi uwagami jak i konsekwencjami, którymi grozi Bruksela, szef węgierskiego rządu zdaje się nie zaprzątać głowy. Ze spokojem odpowiada, że projekt kampanii złożony i zaakceptowany przez Komisję Europejską zakładał – posługując się „bujną” terminologią eurokratów – promocję „zbalansowanych” rodzin. Jego zdaniem właśnie na tym polega ochrona nienarodzonych i promocja adopcji.

Michał Polak
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra