Lubelskie: zdecydowane NIE dla tęczowych małżeństw

0
0
0
/

- Wynik nie jest zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę geograficzne zróżnicowanie poglądów Polaków w sprawach światopoglądowych. Od lat środkowa i wschodnia część Polski pozostaje w większości konserwatywna i przywiązana do tradycyjnego systemu wartości - analizuje dla Prawy.pl Marcin Palade.

 

 

Wschód Polski pozostaje odporny na obyczajowe nowinki – wynika z sondażu EISA. To pierwsze tego typu badanie w województwie lubelskim po intensywnym wprowadzeniu do dyskursu publicznego problematyki związanej z uregulowaniem statusu prawnego osób zaliczających się do mniejszości seksualnych. A także po nieodległej, zakończonej fiaskiem, próbie przeforsowania zmian w tej materii przez premiera Tuska w Sejmie.

 

Europejski Instytut Studiów i Analiz przeprowadził pod koniec marca sondaż na reprezentatywnej losowo-warstwowej próbie dorosłych mieszkańców województwa lubelskiego. Respondentów pytano między innymi o akceptację związków partnerskich osób tej samej płci.
 

Zdecydowanie za ich wprowadzeniem opowiedziało się 6 proc. badanych, a raczej za było 12 proc. Łącznie dało to odsetek na poziomie 18 proc. Raczej przeciw wskazało 17 proc., a zdecydowanie „nie” powiedziało 65 proc. badanych. Oznacza to, że przeciwnicy legalizacji „małżeństw” osób tej samej płci stanowili aż 82 proc. respondentów.

 

Ci ostatni przeważali wyraźnie w elektoratach Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Solidarnej Polski. Ponad połowę stanowili też potencjalni wyborcy Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

 

Jedynie w elektoracie Europy Plus (badano preferencje w wyborach do Parlamentu Europejskiego) większość stanowiły osoby akceptujące „tęczowe małżeństwa”.

 

Poparcie dla nich deklarowali częściej mieszkańcy Lublina, młodzi i najmłodsi respondenci, lepiej wykształceni. Najmniej wskazań „na plus” odnotowano wśród mieszkańców wsi i małych miast, w średnim i starszym wieku, którzy edukację zakończyli na poziomie szkoły podstawowej, czy średniej.

 

Wynik nie jest zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę geograficzne zróżnicowanie poglądów Polaków w sprawach światopoglądowych. Od lat środkowa i wschodnia część Polski pozostaje w większości konserwatywna i przywiązana do tradycyjnego systemu wartości.  

 

Dzieje się tak między innymi za sprawą silniejszych niż na zachodzie kraju więzi sąsiedzkich, lokalnych, czy regionalnych, dosyć odpornych na wpływy zewnętrzne (tendencyjny lewicowo-liberalny przekaz medialny).

 

W opowiadaniu się za małżeństwem, rozumianym jako związek kobiety z mężczyzną pomocne może być też aktywnie uczestnictwo dużej części mieszkańców lubelskiego w życiu religijnym.

 

Marcin Palade
fot. sxc.hu

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:

 


Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną