Polskość

To, czego się domyślaliśmy w sprawie prywatyzacji CIECH-u wychodzi na jaw

images_nowe_stories_media_felietonisci_kuzmiuk_zbigniew1W ostatnim numerze tygodnika „wSieci” opublikowano fragmenty książki Konrada Lassoty „Jak podsłuchałem system” jednego z kelnerów zakładających podsłuch w restauracji Sowa&Przyjaciele oraz w Pałacyku Sobańskich (siedziba Polskiej Rady Biznesu, której przewodniczył Jan Kulczyk).

Książka ma się ukazać w połowie kwietnia tego roku ale już publikacja jej fragmentów pokazuje z jaką skalą patologii mieliśmy do czynienia podczas rządów koalicji Platformy i PSL-u.

Lassota w jednym z fragmentów książki stwierdza, że to w klubie Polskiej Rady Biznesu spotykali się przedstawiciele rządu z Janem Kulczykiem i negocjowali ceny, to właśnie tam kwestia ceny akcji CIECH była ustalana”.

Oczywiście należy brać poprawkę na to, co mówi w wywiadach i pisze w książce Konrad Lassota, wszak ciążą nad nim konkretne zarzuty postawione mu przez warszawską prokuraturę i wszystko to może być swoistym budowaniem linii obrony, ale jego informacje dotyczące prywatyzacji CIECH-u pokrywają się między innymi z ustaleniami pokontrolnymi NIK-u dotyczącymi tej kwestii.

Przypomnijmy tylko, że pośpieszna prywatyzacja CIECH S.A., na którą zdecydował się ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński w połowie 2014 roku jak wiemy z tzw. taśm prawdy nastąpiła na skutek mocnych nacisków przedstawicieli przyszłego inwestora na różnych polityków z rządu Platformy i PSL-u.

Tuż przed wybuchem tzw. afery taśmowej na początku czerwca 2014 roku resort skarbu wyraził dosyć nagle zgodę na odsprzedanie będącego w jego posiadaniu pakietu kontrolnego akcji CIECH S.A. (około 38%) po cenie 32,13 zł za jedną akcję na rzecz jednej ze spółek Holdingu Jana Kulczyka, KI Chemistry (sumarycznie Skarb Państwa uzyskał z tej transakcji 619 mln zł od inwestora i 22,5 mln zł wcześniej wypłaconej dywidendy).

Transakcja odbyła się w wyniku ogłoszonego przez tę spółkę w marcu 2014 roku wezwania do sprzedaży blisko 34,8 mln akcji CIECH S.A. (66% wszystkich akcji) po 29,5 zł za jedną akcję.

Przedstawiciele resortu skarbu publicznie stwierdzili, że oferowana cena jest za niska i tuż przed finalizacją transakcji, inwestor zdecydował się podwyższyć cenę o 2,5 zł za akcję i zakup doszedł do skutku.

Po ujawnieniu w połowie marca 2015 roku przez szefa CBA, że przekazał Prokuraturze Okręgowej w Warszawie kolejne 11 nagrań z podsłuchanymi rozmowami polityków i biznesmenów, a także w związku z opublikowaniem przez TV Republika w połowie lutego tego roku treści meldunków operacyjnych składanych przez osobowe źródła informacji agentom tego Biura, do akcji wkroczyła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Zażądała ona od Prokuratury Okręgowej materiałów dotyczących prywatyzacji CIECH S.A. na rzecz firmy Jana Kulczyka, w tym w szczególności treści rozmowy pomiędzy wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem a lobbystą i przyjacielem wielu prominentnych polityków Platformy, Piotrem Wawrzynowiczem.

Z materiałów CBA ponoć wynikało, że to symboliczne podniesienie ceny zakupu akcji przez inwestora było przeprowadzone po to aby „zamydlić oczy” przyszłym kontrolerom tej transakcji i przy okazji opinii publicznej, a przedstawiciele resortu skarbu za swoją uległość wobec inwestora, zostali sowicie „wynagrodzeni pod stołem”.

Już wówczas eksperci wskazywali, że Skarb Państwa stracił na tej transakcji przynajmniej kilkaset milionów złotych, ale nie było na to ani reakcji ówczesnego ministerstwa skarbu, a sprawa interesowała tylko media niezależne.

Cały czas trwa w tej sprawie postępowanie prokuratorskie, po wystąpieniu pokontrolnym NIK jest już jasne, że Skarb Państwa poniósł poważne straty w związku ze sprzedażą akcji CIECH S.A. i miejmy nadzieję, że po publikacji książki Konrada Lassoty, prokuratura wreszcie ustali winnych, a szkody zostaną zrekompensowane polskiemu państwu.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

31 komentarzy

31 Komentarzy

 1. Star Wars Last Jedi Online

  7 listopada 2017 at 00:24

  No matteг if some one searches forr hiѕ essential tһing,
  so he/she ԝishes too be available that in detail,
  so that thinhg is maintained over here.

 2. Pingback: Gejala Terkena Kutil Kelamin

 3. Situs Bolavegas

  7 listopada 2017 at 15:55

  Highest quality fella toasts, or toasts. will most certainly be given birth to product or service ? from the party therefore supposed to become surprising, humorous coupled with enlightening likewise. best man speaches

 4. Pingback: Obat Kondiloma Tradisional

 5. Pingback: Penyakit Jengger Ayam

 6. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Serang

 7. Pingback: beli obat kutil kelamin diPapua Barat ampuh

 8. Pingback: obat kutil tradisional yang ampuh

 9. investigatore privato Novara

  12 listopada 2017 at 14:38

  Aquest es el contingut d’un valor! 🙂

 10. Pingback: obat kutil untuk anak ayam

 11. Pingback: Kutil Tumbuh Di Sekitar Anus}

 12. Pingback: obat kutil kulit kelamin}

 13. Pingback: obat sipilis

 14. Pingback: bahaya wasir

 15. Pingback: wasir ambeien

 16. Pingback: Cara Menghilangkan Kutil Di Kelamin Secara Alami

 17. Pingback: obat herbal shoop

 18. Vada Braziel

  4 grudnia 2017 at 21:47

  Sena ke se nang le boleng ba bohlokoa! 🙂

 19. impresa di pulizie Monza

  5 grudnia 2017 at 10:08

  Nke a bu ihe bara uru odinaya! 🙂

 20. impresa di pulizie Monza

  7 grudnia 2017 at 16:36

  Dan huwa dak li hu kontenut ta ‚valur! 🙂

 21. studentenjobs

  25 grudnia 2017 at 08:32

  Scribbler, give me a student as record-book!)))

 22. Pingback: obat wasir bengkak

 23. Pingback: Obat kutil kelamin

 24. Pingback: Jerawat di kemaluan perempuan

 25. Pingback: Obat Kutil Mata Ikan Di Apotik

 26. Pingback: Obat Gejala Sipilis Kencing Nanah Di Apotik

 27. Pingback: Obat Kutil Kelamin Rumahan

 28. Pingback: Jual Obat Kutil Kelamin Langsa

 29. lord of the rings epub

  14 marca 2018 at 11:38

  the backbone of effective setting up strategy in cold blood epub the hho exhaust is water cloud atlas epub if you are clueless about total thing Outliers epub doing issues can mix with the
  fatigue lord of the rings epub

 30. I am truly pleased to read this webpage posts which contains lots of helpful information,
  thanks for providing these kinds of statistics.

 31. Pingback: sirius latest movs34 abdu23na5223 abdu23na74

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra