Z zagranicy

Rosja będzie bronić uczuć religijnych

W piątek rosyjska Duma przyjęła ustawę o ochronie uczuć religijnych. W tym samym czasie mianem niebezpiecznego zjawiska określił feminizm patriarcha Cyryl.

 

 

Głowa kościoła rosyjskiego podkreśliła, że podważanie tradycyjnych ról, jakie w małżeństwie pełnią kobieta i mężczyzna, to olbrzymie zagrożenie dla trwałości rodziny.

 

Zdaniem Cyryla organizacje feministyczne głoszą fałszywą wolność dla kobiet, które ich zdaniem powinny przede wszystkim aktywizować się zawodowo, odsuwając na plan dalszy małżeństwo i posiadanie dzieci.

 

Tymczasem w opinii patriarchy Moskwy i Wszechrusi w normalnej rodzinie powinien istnieć podział obowiązków. Mężczyzna ma koncentrować się na pracy, zarabiając na utrzymanie najbliższych, kobieta zaś aktywizować się na polu wychowywania dzieci i dbania o ognisko domowe. W przeciwnym razie dojdzie do konfliktu, który najpierw zniszczy instytucję rodziny, co w konsekwencji odbije się na losie całego społeczeństwa i państwa.

 

Ta wypowiedź Cyryla może już niebawem spotkać się z reakcją „maskotek” ruchu feministycznego w Rosji. Żywo w pamięci pozostaje protest żeńskiego zespołu muzycznego Pussy Riot, którego członkinie wtargnęły do soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie w ubiegłym roku. Bezczeszcząc świątynię i nie szanując uczuć religijnych obecnych na nabożeństwie wiernych wykonały bluźnierczy występ.

 

W zgodnej opinii władz kościoła i państwa ten skandaliczny akt był motywowany nienawiścią religijną. Organa wymiaru sprawiedliwości skazały trzy „artystki” na dwa lata więzienia. W ich obronie stanęła „opinia publiczna” na zachodzie Europy. Putin i jego ekipa pozostali nieugięci. A z myślą o zapobieżeniu tego typu incydentom rosyjska Duma przyjęła w ubiegły piątek ustawę o obronie uczuć religijnych.

 

Zadowolenie z decyzji parlamentu w Moskwie wyrazili przedstawiciele kościoła prawosławnego podkreślając z nadzieją, że od tej pory akty o charakterze bluźnierczym, dzięki nowej kodyfikacji, nie będą traktowane jako zwykłe wybryki chuligańskie, a ich ewentualni sprawcy będą surowo karani. Czy perspektywa „tiurmy” odstraszy od wtargnięć do świątyń roznegliżowane wariatki?  

 

Antoni Krawczykiewicz

Na zdjęciu: Grupa Pussy Riot, fot. Igor Mukhin/Wikimedia Commons

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS – Obrony Poczętego Życia:

 

Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra