Czy w Polsce istnieje polityka prorodzinna

0
0
0
/

Słowem fikcja określił Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ "Solidarność", politykę prorodzinną w naszym kraju. Polityk był jednym z uczestników Tygodnia Społecznego organizowanego przez Akcję Katolicką w Radomiu.

 

 

- Polityka prorodzinna w Polsce to fikcja – powiedział w Radomiu Janusz Śniadek. Poseł Prawa i Sprawiedliwości mówił, że dzisiaj w kraju powinna obowiązywać zasada: polityka zatrudnienia fundamentem polityki rodzinnej i demograficznej.


Jak zauważył Janusz Śniadek statystycznie wysokość dochodów nie jest istotna dla decyzji dotyczącej narodzin dziecka, lecz dużo ważniejsza jest stabilizacja zawodowa, najlepiej przez obu małżonków.
 

- Dlaczego Polki tak chętnie rodzą dzieci w Wielkiej Brytanii, czy w krajach skandynawskich? Dzięki polityce prorodzinnej, polegającej na bardzo dużym bezpieczeństwie socjalnym, które dzisiaj sprawia, że współczynnik dzietności wśród Polek na emigracji jest wyższy niż w naszym kraju – przyznał polityk.


Mówiąc o polityce prorodzinnej były przewodniczący NSZZ "Solidarność" wiele uwagi poświęcił również polskiemu systemowi emerytalnemu, któremu jak stwierdził grozi katastrofa.


- To postępujący zanik stosunku pracy, plaga umów śmieciowych i ucieczka pracodawców od płacenia składek - wyliczał poseł PiS.


Z kolei dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, także uczestnicząca w Tygodniu Społecznym przyznała, że dla 92 proc. Polaków rodzina jest bardzo ważna.


W swoim wystąpieniu dr Fedyszak-Radziejowska cytowała tegoroczne badania przeprowadzone na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II.


- Polacy cenią tradycyjne wartości, zaś niezmiennie rodzina, dzieci i praca są na podium – mówiła prelegentka.


Następnie dr Barbara Fedyszak-Radziejowska zwróciła uwagę, że najnowsze dane wskazują na 4 -procentowy - w porównaniu z rokiem 2007 – wzrost znaczenia rodziny w świadomości Polaków. Trzeba jednak też zauważyć spadek zawieranych małżeństw i wzrost rozwodów (co trzecie małżeństwo w Polsce rozpada się). Z drugiej strony budujący jest spadek przyzwolenia na rozwody wśród ludzi młodych (tylko 19% ludzi w wieku 15-19 lat). Wzrasta też szacunek dla ochrony życia poczętego.


- Wartości rodzinne mimo narastającej fali rozwodów trzymają się w normie - mówiła socjolog. - Ponadto w debacie publicznej nie przyjmujmy tego co jako za pewnik oferuje ta strona, która chce wszystko zmienić. Sondaże w Polsce pokazują, że nasze społeczeństwo trzyma się wartości. Jest tutaj stabilność. Zdumiewa, że tendencje są wzmacnianie przez ludzi młodych – dodała kobieta.


Tydzień Społeczny w Radomiu trwa od niedzieli. Gościem wydarzenia był również abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Podczas spotkania mówił, że pełnię człowieczeństwa tworzą kobieta i mężczyzna. W swoim wystąpieniu abp Hoser nawiązał również do etycznych granic regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro.


Agata Bruchwald
Źródło: ekai.pl
infografika: Antoni Szymański

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:

 


Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną