Krakowianie nie składają broni. Mimo decyzji Jerzego Millera chcą świętować
- Weźmy licznie udział w tradycyjnym marszu z Katedry Wawelskiej, Traktem Królewskim pod Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki w Krakowie – apelują w liście otwartym działacze krakowskiej opozycji.
Wojewoda małopolski, Jerzy Miller (PO, jeszcze dwa lata temu - szef MSWiA) nie planuje organizowania i przemarszu patriotycznej parady z Wawelu na Plac Jana Matejki, jaki rokrocznie odbywa się 3 maja.
Od kilkunastu lat podczas najważniejszych świąt patriotycznych w Krakowie organizowany jest marsz ze wzgórza wawelskiego, który przechodzi przez Trakt Królewski w kierunku Placu Matejki. W barwnej i radosnej manifestacji patriotycznej zawsze biorą udział politycy oraz organizacje kombatanckie. W tym roku Wojewoda Małopolski Jerzy Miller postanowił, że zabraknie najważniejszych punktów uroczystości: pochodu oraz złożenia wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim.
Co wpłynęło na taką decyzję wojewody małopolskiego? Nie wiadomo. Mieszkańcy dawnej stolicy Polski wspominają zeszłoroczne uroczystości. W 2012 roku wojewoda małopolski Jerzy Miller w czasie uroczystości z okazji rocznicy 3 Maja na Placu Matejki został wygwizdany i praktycznie nie dopuszczony do głosu przez krakowian. Przed plac i ulicę Basztową w okolicach Barbakanu tłumy żądały zwrotu dowodów rzeczowych związanych z katastrofą smoleńską. Jerzy Miller był szefem rządowej komisji wyjaśniającej katastrofę. „Miller, gdzie jest wrak?” - wykrzykiwali mieszkańcy Krakowa w ubiegłym roku.
Mimo niechęci ze strony władz województwa, marsz z okazji 3 Maja i tak się odbędzie – zapowiadają lokalni działacze PiS. „Oficjalne marsze, z okazji świąt państwowych 3 maja i 11 listopada odbywały się niezależnie od tego kto był ich organizatorem i kto sprawował władzę. Gromadziły tłumy ludzi. Były okazją do manifestowania szacunku dla historii Polski i jej bohaterów. Miały ogromny wymiar edukacyjny dla młodszych pokoleń. W uroczystościach tłumnie brali udział przedstawiciele różnych organizacji społecznych, politycznych, a przede wszystkim zwykli mieszkańcy Krakowa. Jedynie w czasach PRL-u uroczystości 3 Maja były zakazane” - napisali działacze opozycji w liście otwartym.
Prawo i Sprawiedliwość w porozumieniu m.in. z Regionem Małopolskim NSZZ Solidarność w Krakowie złożyło wniosek o umożliwienie przemarszu 3 Maja Traktem Królewskim z Katedry na Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i otrzymało zgodę. „Chcemy umożliwić wszystkim tym, dla których tradycja i historia Polski nie jest obojętna do obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w sposób, w jaki czyniliśmy to co roku” - czytamy w liście.
Michał Polak
fot. Ubiegłoroczny marsz w Krakowie z okazji 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Michał Ciechowski
*****
Program uroczystości w Krakowie:
10:00 – Msza Święta w Katedrze Wawelskiej
Ok. 11:00 (po Mszy Świętej) – Tradycyjny przemarsz Traktem Królewskim na Plac Matejki
ok .11.20 – po drodze złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim
Ok. 12:00 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza (okolicznościowe przemówienia, składanie kwiatów).
Źródło: prawy.pl