Meksykanie przeszli na rzecz życia

0
0
0
/

„Pasos por la Vida”– „Kroki na rzecz życia” – pod takim hasłem ulicami stolicy Meksyku przeszli obrońcy życia. Manifestujący, już po raz drugi poprzez marsz, domagali się zniesienia prawa, które pozwala na mordowanie dzieci nienarodzonych.

 


Sześć lat temu pozwolono na dokonywanie aborcji na obszarze meksykańskiej stolicy. Meksykanie wierzą, że to zbrodnicze prawo może być anulowane. Dotychczas regulacja prawna spowodowała śmierć ponad 100 tys. dzieci w łonie matek.


Marsz „Pasos por la Vida” – „Kroki na rzecz życia” – wyszedł spod Pomnika Rewolucji i doszedł do siedziby zgromadzenia ustawodawczego Dystryktu Federalnego Miasta Meksyk, czyli miejsca gdzie uchwalono zbrodnicze prawo. W demonstracji wzięły udział stowarzyszenia obrońców życia nienarodzonych oraz różne organizacje i ludzie dobrej woli.


Dystrykt Federalny to jeden ze stanów Meksyku. W zgromadzeniach ustawodawczych wielu z nich podjęto starania, by do ich konstytucji stanowych wprowadzić zapis o prawie do życia od chwili poczęcia. Jednak niektóre władze lokalne zażądały od Sądu Najwyższego zbadania, czy jest to zgodne z meksykańską konstytucją.


24 kwietnia w tej sprawie komunikat wydali biskupi. Dokument został podpisany przez przewodniczącego episkopatu kard. José Francisco Robles Ortega i jego sekretarza generalnego bp Eugenio Lira Rugarcía.


W komunikacie podkreślono, że Biskupi Meksyku boleśnie odczuwają wszelkie cierpienia i problemy narodu, a zwłaszcza ofiar przemocy, niesprawiedliwości czy dyskryminacji.


Biskupi są oni przekonani, że rozwiązanie leży w uznaniu i obronie podstawowych praw osoby. Wśród nich szczególne znaczenie dla przyszłości narodu ma prawo do życia. Opiera się ono na motywacji nie tylko religijnej.


Meksykański episkopat w wystosowanym komunikacie przypomniał również, że współczesna nauka wykazuje, że powstała w wyniku poczęcia zygota ma własny kod genetyczny, w przypadku człowieka wyraźnie ludzki, który zawiera wszystkie informacje rozwijające się w dalszych etapach życia.


Warto zwrócić uwagę, że Sąd Najwyższy już 11 lat temu uznał, że konstytucja Meksyku chroni życie ludzkie od chwili poczęcia. Biskupi mają nadzieję, że konsekwentnie uzna on prawo do wprowadzania takiego zapisu w konstytucjach stanowych.


Agata Bruchwald
Źródło: fundacjasos.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną