Pożegnanie Marii Okońskiej - twórcy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

0
0
0
/

W poniedziałek, 6 maja, w wieku 93 lat zmarła założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Maria Okońska. We wtorek na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. pożegnalna przy trumnie z ciałem zmarłej. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 11 maja, o godz. 13.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

 

Maria Okońska urodziła się w Warszawie 16 grudnia 1920 r. w rodzinie o żywych tradycjach religijnych i patriotycznych. Jej ojciec Ludwik zginął jako ochotnik w wojnie polsko - bolszewickiej przed jej narodzinami.


W czasie okupacji M. Okońska studiowała polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim oraz psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Studia łączyła z działalnością apostolską wśród dziewcząt.


Przekonana, że Polska odzyska wolność, kiedy wzmocni się moralnie, co w ogromnej mierze zależy od poziomu polskiej kobiety, pragnęła stworzyć ośrodek wychowawczy dla młodzieży żeńskiej „Miasto Dziewcząt”. Spośród okupacyjnych grup wybrała kilka osób, które zdecydowały się poświęcić życie tej sprawie – tak powstała tak zwana Ósemka, zaczątek przyszłego instytutu świeckiego, który istnieje do dzisiaj jako Instytut Prymasa Wyszyńskiego.
 

Gdy Stefan Wyszyński został Prymasem Polski, Maria i cała Ósemka oddały wszystko Bogu przez pośrednictwo Maryi za jego misję w Kościele i w Polsce. Zrozumiały, że nie przez „Miasto Dziewcząt” przyjdzie odrodzenie Ojczyzny, ale przez Jasną Górę i posługę Prymasa Wyszyńskiego.


W 1948 roku Maria Okońska została aresztowana, przez UB, za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski.


Gdy w 1953 r. kard. Wyszyński został aresztowany, Maria Okońska organizowała czuwania modlitewne na Jasnej Górze, a od 1954 r. nie opuszczała tego miejsca, modląc się o wolność Księdza Prymasa i zwycięstwo Matki Bożej w Polsce.


W 1956 r., kiedy złagodzono warunki więzienia kard. Wyszyńskiego i przeniesiono go do Komańczy, przedostawała się do uwięzionego Prymasa. Stała się łącznikiem między nim a Jasną Górą.


W dniu Jasnogórskich Ślubów Narodu 26 sierpnia 1956 r. była jedynym świadkiem momentu, gdy Prymas Polski w odosobnieniu czytał tekst składanych ślubów. Maria w imieniu ludu Bożego odpowiadała: „Królowo Polski, przyrzekamy!”.


2 sierpnia 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Oddała życie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. I dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że przekazał nam Ją w darze – mówił w czasie Mszy św. pożegnalnej Kaplicy Matki Bożej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.


- Dla śp. Marii Okońskiej to życie ziemskie przeminęło jako dar, ale jednocześnie pomnożony współpracą z łaską Boga, że mogła za Sługą Bożym kardynałem Stefanem Wyszyńskim wypowiedzieć: - Kocham Boga, Maryję na całe swoje serce – powiedział w czasie Eucharystii abp Depo.


W uroczystej Mszy św. żałobnej uczestniczyli m.in.: bp Jan Wątroba z Częstochowy; o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu; byli generałowie Zakonu: o. Jerzy Tomziński i o. Józef Płatek; ks. Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Arch. Częstochowskiej; ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; członkinie Instytutu Prymasowskiego.


Ciało śp. Marii Okońskiej spocznie w sobotę na Cmentarzu Brudnowskim w Warszawie.


Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va, jasnagora.com

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną