Z kraju

LECH KACZYŃSKI. BIOGRAFIA POLITYCZNA. Promocja książki. ZDJĘCIA!

We wtorek w Traffic Clubie odbyła się wieczorem prezentacja książki „Lech Kaczyński. Biografia Polityczna” autorstwa Sławomira Cenckiewicza. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego wśród gości pojawiła się Marta Kaczyńska. Zobacz ZDJĘCIA!

 

W warszawskiej księgarni Traffic odbyła się promocja najnowszej książki o Lechu Kaczyńskim. Autorami pierwszego, 1024 stronicowego, tom pracy „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005”, wydanego przez Zysk, są: Sławomir Cenckiewicz, Adama Chmielecki, Janusz Kowalski i Anna Piekarska.

Spotkanie promujące książkę prowadził Piotr Gociek. Wśród osób obecnych na promocji byli: Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, Antoni Macierewicz, Marcin Wolski, Jerzy Jachowicz, Samuel Pereira.

Sławomir Cenckiewicz, znany ze swoich książek o: Lechu Wałęsie, Annie Waletynowicz, WSI, opisał pochodzenie, dzieciństwo, młodość, i działalność Lecha Kaczyńskiego do czasów powstania Solidarności. Adam Chmielecki przybliżył czytelnikom działalność Lecha Kaczyńskiego w III RP. Janusz Kowalski, prawnik z doświadczeniem pracy w administracji centralnej, prezydenturę miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Anna Piekarska, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, prace Lecha Kaczyńskiego w Najwyższej Izbie Kontroli.

Sławomir Cenckiewicz zwierzył się zebranym, że Jarosław Kaczyński, będąc pod wrażeniem książki Cenckiewicza o Annie Walentynowicz, poprosił go w sierpniu 2010 o napisanie książki o Lechu Kaczyńskim. Cenckiewicz początkowo prośbie tej odmówił, jednak po kilku rozmowach, zdecydował się stanąć na czele zespołu, który zebrał materiały do dwu tomowej biografii politycznej Lecha Kaczyńskiego. Pierwszy tom był pisany od wiosny 2011. Drugi tom ma zostać opublikowany wiosną 2014 roku.

Zdaniem Cenckiewicza bracia Kaczyńscy wywodzili się z domu w którym zainteresowanie sprawami publicznymi było normalne. Fundamentem koncepcji politycznych braci Kaczyńskich stały się idee profesora Stanisława Ehrlicha, Żyda, komunisty, czerwonoarmisty, który po 1956 stał się rewizjonistą. Ehrlich uświadomił Kaczyńskim rolę grup interesu w walce o władze. Zainteresowania sprawami publicznymi pchnęły braci Kaczyńskich do działalności politycznej. Lecha do działalności w Solidarności, zajmowania niezwykle ważnych stanowisk w III RP.

Zdradzając kulisy pracy Cenckiewicz podziękował Marcie Kaczyńskiej za udostępnię 250 kartonów z archiwum jej ojca, 20 archiwom państwowym za udostępnienie swoich zasobów. Autor książki zwrócił też uwagę na to, że Maria Kaczyńska na stworzyła wideo archiwum działalności swojego męża.

Onieśmielone audytorium nie zadało ani jednego pytania. Tylko znany pisarz Marcin Wolski poprosił Jarosława Kaczyńskiego o ocenę biografii politycznej swego brata. Prezes PiS podziękował autorom. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego zaletą książki jest to, że pokazuje ona osiągnięcia jego brata który był osobą skromną. Książka też, według Kaczyńskiego, ma utrudnić dalsze, trwające od ponad ćwierć wieku szkalowanie Lecha Kaczyńskiego.

Wbrew nagonce prasowej dyskretna ochrona Jarosława Kaczyńskiego nie utrudniała dostępu do prezesa PIS. Kaczyński otoczony gęstym tłumem bardzo długo składał podpisy na setkach egzoplazmy książki o swoim bracie. Dziennikarze nie mieli problemu z robieniem zdjęć i przeprowadzaniem wywiadów z Kaczyńskim. Prezes zgadzał się na wspólne fotografie ze swoim sympatykami.

Okazało się też, że ma poczucie humoru. Gdy przed spotkaniem spierał się ze swoim znajomym czy promocja jest na trzecim czy czwartym piętrze – prezes PiS słusznie twierdził, że na trzecim – robiąc zdjęcia wtrąciłem się do rozmowy panów stwierdzając, że „prezes ma rację, nawet niezależnie od tego, że jest prezesem”. Uwaga ta naruszająca majestat, trochę zmroziła otoczenie prezesa, ale jego samego rozbawiła.

Kolejne spotkania z autorami książki, o czym można się przekonać na stronie wydawnictwa, będą miały miejsce w Łodzi (18 czerwca we wtorek), Poznaniu (19 w środę), Pile (20 w czwartek), Szczecinie (21 w piątek), Toruniu (22 w sobotę), Krakowie (24 w poniedziałek), Opolu (25 czerwca w wtorek).

 

 

tekst i fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra