Z kraju

Polacy pamiętają o Wołyniu

W 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez OUN – UPA na ludności polskiej Kresów Wschodnich w wielu miastach odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi. O godne uczczenie ofiar tamtych dni postanowiły zadbać samorządy.

 

„W 2013 roku przypada 70. Rocznica Mordów na Wołyniu, których kulminacją był 11 lipca 1943 r.; dzień nazwany Krwawą Niedzielą. W tym dniu członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, wspierani przez ukraińskich chłopów, napadli na dziesiątki osad i wsi polskich na Wołyniu, atakując zwłaszcza wiernych zgromadzonych w kościołach i kaplicach rzymskokatolickich. Zamordowano wówczas tysiące niewinnych osób; głównie kobiet, dzieci, starców oraz kapłanów” – czytamy w stanowisku przyjętym przez Radę Miejską w Radomiu w związku z rocznica mordu.

W dalszej części pisma czytamy, że „Rada Miejska w Radomiu uznaje za niedopuszczalne wszelkie próby relatywizowania historii w tym honorowania, usprawiedliwiania czy rehabilitowania ludobójców z OUN – UPA, a także stojącej za tą zbrodnią haniebnej ideologii i jej autorów. (…)

Prawda i nasza pamięć mogą sprawić, że taka zbrodnia się nie powtórzy nigdy, a winni jej zostaną ukarani. Rada Miejska w Radomiu oddaje cześć i pamięć oddziałom polskiej samoobrony, które stanęły do nierównej walki z siłami ukraińskich nacjonalistów i których działania chroniły przed mordem dziesiątki tysięcy ludzi, dawnych obywateli drugiej Rzeczypospolitej, przeznaczonych do wymordowania przez OUN i UPA”.

Kończąc radni napisali: „Rada Miejska w Radomiu popiera inicjatywę środowisk kresowych, aby Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 70. Rocznicę Zbrodni na Wołyniu, ustanowił dzień 11 lipca – „Dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian”.

Specjalne uchwały w związku z rocznicą przyjęły także sejmik: dolnośląski i zachodniopomorski.

W Przemyślu zaś Rada Miasta uczciła pamięć zamordowanych nazywając jedno z rond w mieście „Rondem Ofiar Wołynia”. Z kolei Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej XD.O.K. organizuje dwudniowe obchody w Radymnie – 20-21 lipca 2013 r. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie rekonstrukcja historyczna „Wołyń 1943 – nie o zemstę lecz o pamięć wołają ofiary”.

W ten sposób Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej razem z samorządem Miasta Radymna chce godnie uczcić 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo Wschodnich.

11 lipca to jedynie data symboliczna. „Krwawej niedzieli” 1943 roku Ukraińcy przypuścili zmasowany atak na blisko sto polskich miejscowości. Polacy na Kresach mordowani byli od lutego 1943 do lutego 1944 roku.

Samorządowcy z Radomia w przyjętej uchwale przypominają, że „to ludobójstwo, porównywalne do zagłady Ormian w Turcji i Holokaustu Żydów, do dzisiaj nie zostało osądzone i potępione" nie oznacza to jednak, że ma być zapomniane. Pamięć o pomordowanych jest naszym obowiązkiem.

tekst i fot. Agata Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra