Z kraju

Policja nie prowadzi statystyk co do przestępstw, jakich dopuszczają się w Polsce Ukraińcy

koszulka_adrian_olawaPolicja nie prowadzi statystyk przestępczości z podziałem na narodowość sprawców tych czynów – poinformował rzecznik prasowy KG Policji podkom. Dawid Marciniak zapytany przez portal Prawy.pl: „Ile przestępstw dokonanych przez Ukraińców w Polsce odnotowała Policja w ciągu ostatniego roku? Jakiego typu to były przestępstwa? Gdzie ich Ukraińcy popełnili najwięcej? Czy Policji znana jest motywacja popełniania przez nich przestępstw?”

– Każdy czyn przestępczy traktowany jest tak samo i ścigany z podobną determinacją. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy sprawcami bądź pokrzywdzonymi są obcokrajowcy, jednak nie prowadzimy statystyk pozwalających wyodrębnić poszczególne narodowości – zaznaczył.

Oznacza to, że do MSW nie płyną żadne raporty dotyczące przestępczości Ukraińców w Polsce, motywacji przestępców (chociażby nienawiść wobec Polaków) i czynników sprzyjających napadom, gwałtom i rozbojom. Tymczasem biorąc pod uwagę rozwijający się na Ukrainie neobanderyzm, wszystkie te obszary powinny znajdować się w szczególnym obszarze zainteresowania organów ścigania i powołanych do tego służb.

Niesporządzanie statystyk przestępczości ze względu na narodowość to poważne zaniedbanie, uniemożliwia bowiem zorientowanie się w sytuacji jeśli chodzi chociażby o podejście mniejszości narodowych do Polaków, działania poszczególnych grup w społeczeństwie oraz sformułowanie wielu cennych uwag, które pozwoliłyby na prawidłową ocenę sytuacji wewnętrznej państwa.

Na zdjęciu koszulka Adriana z Oławy, zaatakowanego przez ukraińskiego nożownika.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra