Z kraju

Test koalicji anty-PIS na Podkarpaciu

Nawet dziesięciu kandydatów może ubiegać się w wyborach uzupełniających na senatora w podkarpackim okręgu obejmującym północno-zachodnią część województwa.

 

Powstały vacat jest wynikiem wyboru dotychczasowego senatora PiS Władysława Ortyla na funkcję Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego. W szranki wyborcze staje najpoważniejszy kandydat do zwycięstwa, byłe poseł i senator, samorządowiec PiS Zdzisław Pupa. Jego największym rywalem będzie Mariusz Kawa, także samorządowiec, członek PSL. To on przegrał w 2011 roku rywalizację o fotel w tym samym okręgu ze wspomnianym już Ortylem.

 

Swojego kandydata nie wystawiła Platforma Obywatelska, choć głośno mówiło się o podkarpackiej parlamentarzystce tej partii, z długim stażem na Wiejskiej – Krystynie Skowrońskiej. Tym samym Kawa będzie mógł liczyć także na elektorat PO. Na walkę nie zdecydowało się też ani SLD, ani Ruch Palikota. Oznacza to, że kandydat PSL może otrzymać także wsparcie elektoratu lewicowego.

 

Na niekorzyść Zdzisława Pupy z PiS działa fakt, że o fotel senatorski zamierza ubiegać się też, reprezentujący Solidarną Polskę, poseł Ziobro. Lecz nie będzie to lider partii Zbigniew, a poseł tego klubu w Sejmie – Kazimierz. Czy zbieżność nazwisk okaże się pomocna?

Ponadto z prawicowych ofert ma pojawić się ex posłanka LPR Ewa Kantor, reprezentant PJN i Prawicy Podkarpacia. Czy wspomniana prawicowa „drobnica” skuteczni osłabi kandydata PiS, którego może wyprzedzić Kawa z PSL?

 

Na dziś wydaje się to dosyć mało prawdopodobne, ponieważ to na Podkarpaciu PiS od lat osiąga najlepsze wyniki, a region uchodzi za bastion partii Jarosława Kaczyńskiego. Wybory 8 września będą pilnie śledzone przez media, podobnie jak to miało miejsce w Rybniku, czy Elblągu. Będą one, bowiem prawdziwym testem możliwości koalicji anty-PiS, która została stworzona w okręgu 55 do Senatu. PiS liczy na podtrzymaniu dobrej passy, a PO z PSL na zastopowanie marszu po władzę partii Kaczyńskiego. Stąd waga wyborów na Podkarpaciu, chyba najważniejszego wydarzenia politycznego nadchodzącej jesieni.

 

Antoni Krawczykiewicz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

306 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra