Z zagranicy

Zakażą uczyć dzieci religii?

Międzynarodowy Związek Ateistów i Bezwyznaniowców domaga się usunięcia lekcji religii z programu nauczania w szkołach publicznych na terenie całych Niemiec.

 

Kampanię przeciwko nauczaniu religii w szkołach publicznych w Niemczech zainicjował Międzynarodowy Związek Ateistów i Bezwyznaniowców (Der Internationale Bund der Atheisten und Konfessionslosen – IBAK) tuż po rozpoczęciu roku szkolnego (15 sierpnia) w niektórych landach, m.in. w Overath (Nadrenia Północna – Westfalia).

– Najwyższy czas zakończyć szerzenie w szkołach wiary w bożków, proroków, wróżki – zębuszki, co może być oczywiście zamiłowaniem, ale nie daje się udowodnić naukowo – stwierdził Rainer Ponitka, rzecznik prasowy IBAK i inicjator kampanii.

W zamian za nauczanie religii jednego wyznania Związek Ateistów proponuje wprowadzenie w szkołach publicznych „lekcji z edukacji wielokulturowej”, która obejmowałaby elementy etyki, wiedzy o religii, z naciskiem jednak na „neutralność światopoglądową”.

Obecnie nauczanie religii w niemieckich szkołach jest zagwarantowane przez konstytucję. Odbywa się ono we wszystkich szkołach tak jak każdy inny przedmiot. W większości landów ocena z religii jest brana pod uwagę przy promocji ucznia do kolejnej klasy. Obecność na zajęciach dzieci i młodzieży jest obowiązkowa. Uczniowie, którzy zrezygnowali z religii uczestniczą w lekcjach etyki.
 

Co warto zauważyć państwo nie ingeruje w treści nauczania, ale umożliwia nauczanie religii i opłaca nauczycieli oraz kontroluje, aby przedmiot nauczanie religii nie był dyskryminowany.    

Jedynie w Branderburgii zamiast religii wprowadzono religioznawstwo. Ustosunkowując się do tego działania Sąd Konstytucyjny nakazał wprowadzenie także lekcji religii. Uczniowie uczęszczający na religię mogą być zwolnieni z lekcji religioznawstwa.

Międzynarodowy Związek Ateistów i Bezwyznaniowców w ramach kampanii przeciwko nauczaniu religii w szkołach publicznych przygotował poradnik zatytułowany „Bezwyznaniowo w szkole” („Konfessionslos in der Schule”).
 

Agata Bruchwald
Źródło: pch24.pl
fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

156 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra