Z zagranicy

Egipt: Wypoczywają w cieniu… ataków na chrześcijan

Kiedy wojsko w Egipcie odsunęło Bractwo Muzułmańskie od władzy w kraju wybuchała gwałtowana antychrześcijańska kampania nienawiści. Sytuacja w tej części świata jest chętnie komentowana w mediach, niestety bardzo często z perspektywy turysty, który zastanawia się czy spędzić wakacje w kurorcie…

 

Jak informują osoby związane z organizacją Open Doors koptyjski patriarcha Aleksandrii Tawardos II odwołał publiczne wystąpienia. Sytuacja w kraju utwierdziła go w przekonaniu by nie pojawiać się publicznie w katedrze św. Marka w Kairze.

Zdecydował on, iż jego obecność mogłaby zagrażać zgromadzeniu wiernych. Informację tę przekazał biskup Anaelos, lider Kościoła koptyjskiego w Wielkiej Brytanii, wyjawiając BBC zmianę planów Tawardosa II.

Nie łatwa jest również sytuacja chrześcijan w egipskich miastach wschodniego Bani Ahmed, na południe od Kairu. Sklepy należące do chrześcijańskich właścicieli zostały zamknięte. Co najmniej siedem domów, a także duża liczba samochodów należących do chrześcijan zostało splądrowanych bądź spalonych. Przynajmniej 18 osób zostało rannych, a policja wydała dziesiątki nakazów aresztowań.

W ubiegłym tygodniu 16 egipskich grup zajmujących się prawami człowieka wydało wspólne oświadczenie, wyrażając: „głębokie zaniepokojenie dotyczące sekciarskiej przemocy, która dotknęła chrześcijan i ich kościołów od momentu wybuchu powstania 30 czerwca".

W niedzielny poranek, dn. 4 sierpnia grupa muzułmanów zabarykadowała wejście do koptyjskiego kościoła w Bani Ahmed, uniemożliwiając wiernym uczestnictwo we Mszy św. Chrześcijański nauczyciel w Bani Ahmed powiedział Open Doors, że od zajść mających miejsce 3 sierpnia miasto opanowała napięta atmosfera. Siły bezpieczeństwa są widoczne w mieście. 9 sierpnia, jak mówi nauczyciel spalili opuszczony muzułmański dom i oskarżyli o ten czyn chrześcijan, ale żołnierze sił bezpieczeństwa wkroczyli, zanim zbierający się tłum mógł dokonać ataku. W międzyczasie, jak donosi nauczyciel, sklepy i kościół pozostają zamknięte.

Z kolei 6 sierpnia, ok. 100 kilometrów na południe od Bani Ahmed, tysiące islamistów maszerowało ulicami Assiut, wznosząc następujące okrzyki: „Muzułmańskie (w domyśle: miasto), pomimo obecności chrześcijan”. Chrześcijanie zamknęli sklepy i uciekli do środka swoich zaciemnionych domów.

Następnego dnia, 7 sierpnia, Ahram Online donosił, że egipski prokurator generalny rozkazał osadzić 11 ludzi w więzieniu na 15 dni, podczas gdy władze miały zbadać wydarzenia z Bani Ahmed.

Tego samego dnia, koalicja 16-tu egipskich grup zajmujących się prawami człowieka potępiła „trwające zaniedbania instytucji państwowych, których obowiązkiem jest zapewnienie koniecznej ochrony chrześcijańskich obywateli oraz przeciwstawiać się, w sposób zdecydowany, sekciarskim atakom, a także egzekwować prawo, poprzez ukaranie odpowiedzialnych za akty sekciarskiej przemocy, która miała miejsce w wielu regionach”.

Egipskie wojsko odsunęło Bractwo Muzułmańskie od władzy 3 lipca. Od tego dnia w całym Egipcie wybuchła gwałtowna antychrześcijańska kampania nienawiści. Doszło do niej pomimo wielu przykładów wspólnego dzielenia się chlebem między chrześcijanami a muzułmanami, a także wzajemnego wspierania się, by reżim zrezygnował z islamizacji kraju.

Równocześnie w „bajkowych” kurortach Egiptu toczy się „normalne” życie: plaże, turyście, wakacje…

Agata Bruchwald
Źródło: opendoors.pl

Na zdjęciu: Popularny kurort egipski Hurghada, fot. Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra