Deklaracji środowisk chrześcijańsko-konserwatywnych w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

0
0
0
/

Dzisiaj o godz. 16 w Warszawie Prawica Rzeczypospolitej złoży wieniec przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie w hołdzie tym wszystkim rodakom, którzy stawiali opór sowieckiemu najazdowi. Po uroczystym złożeniu wieńca nastąpi ogłoszenie Deklaracji środowisk chrześcijańsko-konserwatywnych, zawierającej postulaty dotyczące polskiej polityki historycznej oraz zagranicznej.

 

Warszawa, 17 września RP 2013


Deklaracji środowisk chrześcijańsko-konserwatywnych w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.


17 września to rocznica przypominająca cenę, jaką Polska zapłaciła za wierność zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, za opór zarówno wobec nazistowskich Niemiec, jak i Związku Sowieckiego.


Tę rocznicę powinniśmy jednak corocznie przypominać w szerokim kontekście europejskim, przede wszystkim wspólnie z narodami, które w pierwszej fazie drugiej wojny światowej padły ofiarą najazdu ZSSR, a więc z Finami, Litwinami, Łotyszami, Estończykami, Rumunami, a także z wszystkimi, którzy potem doświadczyli zarówno agresji, jak i wywrotowej działalności międzynarodowego komunizmu.


17 września był tragedią naszego narodu, ale o znaczeniu i konsekwencjach dla całej Europy. Pamięć o zbrodniczej agresji sowieckiej na narody Europy środkowej powinna stać się istotnym elementem europejskiej świadomości historycznej. Będziemy zabiegać, by w przyszłości obchody tej rocznicy miały właśnie taki charakter.


17 września to również moment, by Polska przypominała, że po doświadczeniu zbrodni rozbiorów, stuletniej niewoli, drugiej wojny światowej i kolaboracyjnych rządów komunistycznych – ma prawo oczekiwać, że Niemcy nie będą podejmować we współpracy z Rosją żadnych działań, które nasz kraj odbiera jako zagrożenie dla swoich podstawowych interesów i bezpieczeństwa.


Jako państwo uczestniczące w przymierzu atlantyckim i we współpracy europejskiej mamy prawo, by Niemcy uzgadniały z Polską wszelkie zasadnicze działania w swej polityce na wschodzie Europy. To wymóg równowagi, ale przede wszystkim solidarności europejskiej. Polska dyplomacja powinna systematycznie zabiegać o uznanie tej zasady na forum europejskim.


(-) Marek Jurek, Prawica Rzeczypospolitej
(-) Robert Kuraszkiewicz, Stowarzyszenie Nowoczesnego Patriotyzmu
(-) Paweł Milcarek, Christianitas
(-) Arkadiusz Robaczewski, Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683
(-) Tomasz Terlikowski, Fronda.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną