Z kraju

Zakupów w niedzielę nie zrobisz! Chciałoby się powiedzieć: „wreszcie”

To nie posłowie a radni mogą okazać się siłą w walce o godność rodzin i ich prawo do świętowania niedzieli. W Radomiu oraz w Krakowie są plany zakazania handlu po godzinie dwunastej. A potem na wspólny obiad i do kościoła!

 

Na razie pomysły zostały zaakceptowane przez lokalnych radnych. Ale zanim dojdzie do merytorycznych debat, przeprowadzone muszą być konsultacje i prace nad konkretnymi projektami uchwał. Chodzi o to, aby placówki handlowe mogły prowadzić działalność w niedziele jedynie do godziny 12. Po tej godzinie zakupy byłyby już niemożliwe.

 

Środowiska lokalne są podzielone. Twierdzą, że zamknięcie sklepów może skutkować zwolnieniami z pracy i obniżkami zarobków. – Mamy świadomość, że proponowane rozwiązania, jeżeli zostaną przyjęte przez radnych, będą poddane szczegółowej weryfikacji. Mamy sygnały, iż będą kwestionowane przez wszystkie możliwe sądy i instytucje. Dlatego chcemy dopracować projekt uchwały – wyjaśnia Jakub Kowalski, radomski radny z PiS, popierający inicjatywę przedstawioną na ostatniej sesji rady miejskiej przez lokalnych kupców.

 

Podstawą do wprowadzenia lokalnych ograniczeń w pracy placówek handlowych jest ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Przepisy wprowadzające Kodeks pracy (Dz.U. nr 24, poz. 142 z późn. zm). Zgodnie z art. XII tej ustawy dni i godziny otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych dla ludności określa gmina. Winni naruszenia wydanych przez nią przepisów podlegają karze grzywny do 5 tys. zł, a orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

 

Najgłośniej pomysły oprotestowały wielkie sieci handlowe. To one zyskują najwięcej na handlu w niedzielę. Tymczasem należy pamiętać, że Polska jednym z niewielu państw Unii Europejskiej, w których handel w sklepach wielkopowierzchniowych jest tego dnia dozwolony.

 

Wiadomo, że działalność handlowa w niedzielę negatywnie odbija się na jakości życia rodzinnego, nie mówiąc już o religijnym aspekcie. Od lat o dzień wolny od handlu w niedzielę upominają się środowiska kupieckie w Polsce.

 

Michał Polak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra