75. rocznica śmierci bł. ks. Leona Nowakowskiego
Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, potem był duszpasterzem w parafii bytońskiej. Aresztowany przez Niemców w drodze na nabożeństwo różańcowe, został rozstrzelany nocą 31 października 1939 r., w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych.
Leon Nowakowski urodził się 28 czerwca 1913 r. w Bytoniu na Kujawach. Uczył się w szkole powszechnej w Morzycach, a następnie w Gimnazjum Męskim im. Jana Długosza we Włocławku. Po maturze zdawał na wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Warszawskiego, jednak nie został przyjęty.
W 1932 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W czasie studiów był prezesem Bractwa III Zakonu św. Franciszka. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1937 r. został skierowany na dalsze studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po otrzymaniu licencjatu z teologii, w lipcu 1939 r. powrócił do Polski na Kujawy do rodzinnej parafii. Tam też zastał go wybuch wojny.
Wkrótce rozpoczęły się represje wymierzone w polską inteligencję, w tym duchowieństwo. Na początku października 1939 r., gdy Niemcy aresztowali proboszcza bytońskiej parafii, jego obowiązki przejął ks. Nowakowski.
Jeszcze w tym samym miesiącu został sam aresztowany przez gestapo w drodze na nabożeństwo różańcowe. Po przewiezieniu do Piotrkowa Kujawskiego był przetrzymywany wraz z innymi duchownym w miejscowym domu parafialnym.
W nocy z 31 października na 1 listopada Niemcy wyprowadzili więzionych księży, w tym także ks. Nowakowskiego, i rozstrzelali w pobliskim parku. Ciała pomordowanych zostały wywiezione za miasto i pogrzebane w zbiorowej mogile.
Po wojnie, w kwietniu 1945 r., dokonano ekshumacji. Po uroczystym pogrzebie szczątki kapłanów spoczęły na cmentarzu parafialnym w Piotrkowie Kujawskim.
W 1999 r. papież Jan Paweł II beatyfikował ks. Leona Nowakowskiego w grupie 108 męczenników II wojny światowej.
Paweł Brojek
Źródło: Tomasz Kaczmarek: Błogosławiony ksiądz Leon Nowakowski. Włocławek: Wydawnictwo Duszpasterstwo Rolników, 2001
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl