Massachusetts Institute of Technology wybrał 23 firmy, które wesprze. Polacy idą do światowej czołówki.
W ramach MIT Enterprise Forum Poland nowe przedsiębiorstwa zyskają wiedzę i wsparcie. Ze strony polskiej partnerami są PKO BP, Grupy PGNiG, KGHM i Adamed, a także związany z Google Campus Warsaw, Intel, Hewlett Packard Enterprise Polska, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Pośród wybranych firm znalazła się m. in. warszawska Coinfirm Blockchain Lab. Adaptuje ona system waluty Blockchain do zabezpieczania transakcji m. in. informacji rządowych, systemów głosowania. Wykorzystuje przy tym znany z sieci warez P2P w celu blokowania korupcji. Opracowuje również śledzenie rynków i analizy w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie Fenige z kolei służy do przelewów między kartami bankowymi na wzór Blik. Stosują go m. in. Bank BPH, mBank, Alior Bank, czy Bank Pekao.
Zainteresowanie wzbudziła opracowana w Poznaniu technologia długopisów Anoto. Dzięki nim w trakcie pisania tworzona jest elektroniczna wersja pisma. Wśród zastosowań firma wskazuje przeprowadzanie ankiet, badań, czy podpisywanie umów ubezpieczeniowych. Technologia IC Pen ma być także odpowiedzią dla służby zdrowia w ramach Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Jest on wykorzystywany w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, British Airways, European Logistics Company, Kongresie Kobiet, czy w Ministerstwie Gospodarki. Nu Delta razem z funduszem inwestycyjnym YouNick rozwinęła przetwarzanie faktur za pomocą aplikacji w przeglądarce internetowej. Dzięki niej użytkownik zyskuje dane o klientach i transakcjach po zrobieniu zdjęcia dokumentu. Waywer za pomocą multimediów chce poprawy kontaktu z klientami korporacji.
SaaS Manager wprowadził ułatwienia dla firm przy tworzeniu aplikacji w tzw. chmurach (cloud computing), co pozwala na wykorzystanie połączonych w sieci komputerów do rozwiązywania problemów i wykonywania zadań. SEP Innovation zajęło się przetwarzaniem danych z liczników energii. Obok tego Vortex Oil Engineering przy użyciu efektu wiru wodnego chce zmniejszenia strat w trakcie wydobycia ropy naftowej.
Lubelski Predictail stawia sobie za cel przewidywanie awarii maszyn elektrycznych, robotów przemysłowych, czy systemów zasilania bateryjnego. Krakowski Medical Simulation Technologies w oparciu o dane z tomografii komputerowej stworzył symulator echokardiografii przezprzełykowej. Jest to pierwsze rozwiązanie tego typu na świecie. SensoriumLab opracował rozwiązanie zdalnego monitorowania osób zagrożonych wystąpieniem płynem w klatce piersiowej. Smart Textiles stworzył rozwiązania do sprawdzanie temperatury m. in. leków w trakcie ich transportu. Plaster firmy Cycle pozwala na określenie dni płodnych kobiety w celu ułatwienia zajścia w ciąże. Krakowski Atomic Systems zajął się symulacjami materiałów magnetycznych za pomocą programów komputerowych. Wrocławski Drying Process rozwija pompy ciepła dla przemysłu HP4D. Dzięki nim jest ono odzyskiwane, co pozwala na obniżenie kosztów od 4 do 7 razy, co przekłada się na zwrot kosztów systemów w przeciągu 2-3 lat.
Markery InnovaLab pozwalają na chemiczne oznaczanie towarów. Firma rozwija również technologie badanie materiałów m. in. czy w przypadku mieszaniny nie zastosowano tańszego wypełniacza, czy tzw. monitorowania polimeryzacji (m. in. czas zastygnięcia, sprawdzanie właściwości). NVSONIC opracowuje technologię na rzecz wirtualnej rzeczywistości. Za cel firma postawiła pozycjonowanie dźwięku w przestrzeni.
Krakowska 2040.io jest próbą włączenia sztucznej inteligencji do biznesu. Wśród zastosowań wskazuje m. in. obsługę klienta przez maszyny samę wyciągające wnioski oraz uzupełniające bazy danych. Krokiem w tym kierunku jest sztuczny mózg Edward, czyli "inteligenty asystent sprzedażowy". Uczy się on sposobu myślenia człowieka i na tej podstawie sugeruje mu rozwiązania. Moneyfriend jest wykorzystaniem tego samego pomysłu, ale w celu stworzenia doradcy finansowego dla studentów.
Wrocławski Instytut Formy tworzy komponenty z metalu nadmuchiwane powietrzem. Nanoceramics za pomocą Nano Ceramic Protect pozwala na zabezpieczanie lakieru w samochodach, ochrony felg, tapicerek, czy szyb przy użyciu nanotechnologii. Sprzedawany jest w 30 krajach w tym Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Chile, Kuwejcie, Omanie, Wietnamie, Sri Lance, Australii, Bahrajnie, czy Singapurze. Cratec zajął się produkcją w oparciu o spieniony metal z opiłków. Zaś KSM Vision rozwinął usługi pomiarowe dla energetyki, badaczy i farmacji. Stworzył również Cyfrową Korelację Obrazu tj. fotografii obiektu przed i po obciążeniu.
Powyższe firmy zostały wybrane ze 120 propozycji oraz docenione za unikalność. Wsparcie MIT Enterprise Forum Poland oznacza dla nich m. in. dostanie do 200 tys. zł wsparcia, czy surowcową. Wedle założeń przez wyłonienie firm ma dać możliwość przeistoczenia się w "firmy zmieniające świat" i "otwarcie na świat". MIT Enterprise Forum (MITEF) jest organizacją w skali globu na rzecz łączenia firm. Prezesem jest Jason Pontin, znany m. in. z tekstów w magazynie o kulturze Believer (na tych łamach Tony Millionaire bronił satanizmu Antona LaVeya). Prezydentem MITEF jest Kathleen Kennedy, badacz mediów dla branży filmowej m. in. Warner Bros, Paramount i 20th Centrury Fox. Szefem do spraw komunikacji jest Joyce Chen, odpowiadał za plan logistyki na inauguracji Barracka Obamy.
Jacek Skrzypacz