Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (michalici) założone zostało w 1897 r. przez bł. Bronisława Markiewicza w celu wychowywania i edukacji młodzieży. Ma ono swojego męczennika, ks. Wojciecha Nierychlewskiego, kierownika drukarni michalitów w Krakowie, który w czasie okupacji dobrowolnie oddał życie za swojego współpracownika.
Wojciech Nierychlewski urodził się 20 kwietnia 1903 r. w Dąbrowicach koło Kutna w katolickiej wielodzietnej rodzinie. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia św. Michała Archanioła, gdzie w październiku 1924 r. złożył śluby zakonne.
Po ukończeniu filozofii i teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim przyjął święcenia kapłańskie w lipcu 1932 r. Początkowo przebywał w domu zakonnym w Krakowie, pomagając także w Wyższym Seminarium Duchownym. W 1933 r. trafił do Miejsca Piastowego, gdzie pracował jako nauczyciel i wychowawca młodzieży.
W 1937 r. został skierowany do pracy w wydawnictwie i drukarni „Powściągliwość i Praca” w Krakowie w charakterze jej dyrektora, gdzie okazał się dobrym organizatorem sprawnie zarządzającym przedsięwzięciem. Jednocześnie pełnił też funkcję przełożonego domu zakonnego, przy którym mieścił się mały zakład wychowawczy dla sierot.
Gdy Polska znalazła się pod niemiecką okupacją, wśród instytucji szczególnie prześladowanych znalazły się wydawnictwa i drukarnie katolickie. Pod koniec czerwca 1941 r. gestapo aresztowało Michała Pasławskiego, kierownika technicznego drukarni - męża i ojca. Na wieść o tym, mimo ostrzeżeń ze strony przyjaciół, ks. Nierychlewski dobrowolnie zgłosił się na jego miejsce. Biorąc na siebie całą odpowiedzialność, uratował życie swojego podwładnego.
Niedługo potem trafił on do krakowskiego więzienia na Montelupich, a na początku 1942 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Wyczerpany warunkami życia obozowego i torturami, zmarł na zapalenie płuc 7 lutego 1942 r.
13 czerwca 1999 r. w Warszawie ks. Wojciech Nierychlewski został beatyfikowany przez Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników.
Źródło: michalici.pl