Nowa Konstytucja zakończy w Egipcie falę przemocy?

0
0
0
/

Popierana przez egipskich chrześcijan nowa Konstytucja tego kraju została w referendum przyjęta przez zdecydowaną większość głosujących. Obok zakazu używania przemocy znajdują się w niej prawne zapisy uniemożliwiające zakładanie partii politycznych o charakterze religijnym.

 

90 procent osób, które w czwartek udały się do urn opowiedziało się za przyjęciem nowej Konstytucji, która – jak poinformował Ehab Badawy rzecznik prasowy egipskiej prezydencji - „reprezentuje wybrzmiewające wyraźnie odrzucenie terroryzmu i poparcie dla „mapy drogowej” do demokracji, podobnie zresztą rozwoju ekonomicznego i stabilizacji”. Udział w referendum wzięło – według różnych źródeł – 40-55 proc. uprawnionych do głosowania. Tym samym apele Bractwa Muzułmańskiego, aby zbojkotować referendum pozostały tylko jednym z wielu głosów, jakie dało się usłyszeć podczas publicznych i zupełnie prywatnych debat oraz dyskusji (islamiści uważają, że wspomniany dokument stanowi istotną część zamachu stanu, jaki – ich zdaniem - w zeszłym roku pozbawił władzy islamskiego prezydenta Mohammeda Morsiego).

 

Nowa Konstytucja nie tylko zabrania tworzenia partii politycznych w oparciu o religię, lecz również gwarantuje ochronę praw przysługujących ludności chrześcijańskiej. Ta ostatnia ma nadzieję, że nareszcie będą mogli budować świątynie bez żadnych restrykcji. Dotychczasowe regulacje zmuszały ich do wznoszenia doraźnych, tymczasowych budynków, z których wiele zostało podpalonych przez protestujących na ulicach zwolenników Morsiego, kiedy ten został pozbawiony sprawowanego urzędu.

 

Przebywający w Egipcie obserwatorzy informują, że mimo zmiany władzy i dojściu do niej polityków wyznania chrześcijańskiego, nadal dochodzi w Egipcie do ataków na ludność koptyjską.

 

KMK

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną