Hongkong pozna historię Pileckiego

0
0
0
/

W Hongkongu w księgarni Eslite chińska wersja raportu płk Pileckiego z pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz znajdzie się na liście książek, których w tym miesiącu nie wolno przegapić – informuje Hanna Shen, Polka, która zainicjowała wydanie raportu Witolda Pileckiego w języku chińskim. Dzięki tajwańskiej publikacji historia płk Pileckiego będzie znana zatem również w Hong Kongu.

 

Publikacja pod tytułem „Ochotnik do Auschwitz – więcej niż odwaga" trafi do chińskich czytelników 22 stycznia 2014 r.. Jej wydawcą jest Acropolis z Tajwanu. Jego przedstawiciele nie kryją zadowolenia.

 

- My, Tajwańczycy czytaliśmy i oglądaliśmy wiele historii dotyczących Auschwitz, ale nigdy nie padło tam nazwisko Witolda Pileckiego – człowieka, który dobrowolnie dostał się do Auschwitz i opisał, co tam zobaczył na własne oczy – powiedziała Patience Huang, właścicielka tajwańskiego wydawnictwa Acropolis. - Raport Pileckiego to niesamowity dokument; dla mnie nie jest to opis ofiary, ale świadka, i czytając go, zrozumiałam, że historia Auschwitz, historia II wojny światowej, ale i historia Polski nie jest pełna bez postaci Pileckiego. Na Tajwanie wiemy o Auschwitz, znamy historię II wojny, ale nie wiedzieliśmy o Pileckim i dlatego zdecydowaliśmy się opublikować Raport po chińsku – tłumaczyła. - Cały czas odkrywamy prawdę o tym, co wydarzyło się w XX wieku także dzięki Pileckiemu i dlatego patrzę na niego jak na bohatera naszych czasów – stwierdziła.

 

Swój udział w wydaniu wspomnianej pozycji ma również Instytut Pamięci Narodowej, który na Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej w 2011 r. zorganizował wystawę poświęconą życiu i dokonaniom tego jednego z największych polskich bohaterów oraz zaprezentował album również dotyczący życia i zasług rotmistrza.

 

KMK

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną