Islam staje się modny.
Islam wkracza do mody. Koran określa ubiór pań w biznesie wartym miliardy dolarów.
Muzułmanie podbijają kulturę Zachodu. Na terenie USA pojawił się już hidżab z amerykańską flagą.
Artystka Shepard Fairey na inauguracje Donalda Trumpa stworzyła plakat. Na nim znalazła się muzułmanka ubrana w hidżab zadrukowany amerykańską flagą. W latach 60. XX wieku podobne działania w kulturze czynił Abbott Hoffman. Zrobił z flagi USA koszulę, co spotykało się wtedy z oburzeniem. Dziś taki styl ubioru łączy się w Stanach Zjednoczonych z promocją patriotyzmu.
Teolog islamu Ibn Kathir wskazuje, że hidżab rozróżnia muzułmanki wolne od niewolnic. Dzięki niemu wysyłany jest sygnał dla mężczyzn, że pani podlega ochronie Koranu i w związku z tym obowiązuje zakaz molestowania. Nie dotyczy on konkubin oraz niewolnic. Autorytet w interpretacji świętej księgi muzułmanów Tafseer Ibn Kathir w oparciu o kontekst Asbab al-nuzil wskazuje, że hidżab jest symbolem wolności. Komentuje w oparciu o Koran, że pani bez tego nakrycia głowy jest uznawana za niewolnicę, co wynika z tradycji islamu. Wyjaśnienie to uzasadnia m. in. skąd biorą się ataki na Europejki ze strony uchodźców i zarazem wyznawców Allacha.
Umar Ibn Al-khatab, uczeń Mahometa, uzasadnia atak jeśli ktoś nie respektuje własnego statusu społecznego. Wskazuje z historii islamu pobicie niewolnicy Ama, bo ośmieliła się na ubranie hidżabu. Wspomniana muzułmana była bita pałką Durra w ręce i twarz. Jeśli zaś wolna kobieta nie nosi hidżabu w tradycyjnym nauczaniu islamu trafi do piekła, o czym świadczy sunnicka księga pism objawionych znana jako Sahih Muslim.
Reporterka Washington Post Asra Q. Nomani recenzowała, że w Utah w mieście West Valley City na terenie Khadeeja Islamic Center kobiety manifestowały dzień "Ubierania hidżabu" przez okrycie nim głowy. Obok takich działań pojawia się już biznes. Melanie Elturk założyła w USA firmę Haute Hijab, bo "moda jest rynkiem zbytu, który może rozpocząć dzisiejszą zmianę społeczeństwa i znormalizować hidżab w Ameryce".
W 2016 roku Dolce & Gabbana wypuściły kolekcję "Abaya [rodzaj sukni] i Hidżab". W lutym 2017 odbyła się prezentacja mody dla muzułmanek. Redaktor Bibby Sowray ocenił wartość tego rynku na 220 miliardów funtów do 2020 roku. Firma DKNY w 2016 wypuściła kolekcję na Ramadan (przełom czerwca i lipca). Wykorzystali, że w tym okresie muzułmanie kupują stroje dla uczczenia swego święta. Wyznawca islamu Hana Tajima został kreatorem mody i w 2015 stworzył w takim samym celu kolekcję dla Uniqlo. Obecna również w Polsce firma H&M również wypuściła ubiory skierowane dla wyznawców islamu w ramach kampanii reklamowej "Close The Loop". Dolce & Gabbana tłumaczyła się: "Jest ciężko być muzułmanką i potrzebować ubierać się konserwatywnie, ale kochać modę". Odpowiedzialna za stroje w H&M Mariah Idrissi spotkała się z krytyką, bo część muzułmanek odrzuciła nowinki z Zachodu.
Pomimo tego firmy podejmują próby uderzenia w rynek za pomocą mediów społecznościowych. Blogerka Nura Afia stała się "ambasadorką marki". Za pomocą YouTube zachęca muzułmanki do zakupów. Korzysta w swych nagraniach m. in. z marki kosmetyków CoverGirls, czy z robiącego sobie makijaż (sic!) Jamesa Charlesa (420 tys. śledzących na Instragramie). Pod hasłem "różnorodności" i "równości" Szkoły Frankfurckiej pojawia się tutaj również gwiazda "Modern Family" ("Współczesnej Rodziny") Sofii Vergery, czy piosenkarki Katy Perry.
Wchodzenie na rynek dla muzułmanów łączy się z unikaniem takiej problematyki, jak ISIS, czy Al-Kaida. Nura Affa głosi, że: "Islam jest taką piękną religią. Jest pokojową religią". Na Facebook zaś ogłosiła: "Jeśli nie znajdziesz się wśród moich przyjaciół [sic!] na FB [Facebook] to jest ponieważ ty również dzieliłeś się [treściami] lub postowałeś jakieś poważnie ignoranckie, rasistkowskie lub fanatyczne g...".
Na tym kwestia przejmowania kultury przez islam się nie kończy. Nike wypuścił hidżab dla muzułmanek uprawiających sport. Już w 2000 roku imam Jumaadaa Al-Aakhir rozważał, czy noszenie ubrań z logo tej firmy jest dozwolone. Nike bowiem imieniem pogańskiego Boga z czasów Grecji. W związku z tym jest... zakazany o czym doniósł Islam and the World.
Jacek Skrzypacz