Kpt. Henryk Glapiński ps. „Klinga” - adiutant „Warszyca”
W czasie okupacji niemieckiej żołnierz AK, był więziony w Gross Rosen. Po wojnie wstąpił do Konspiracyjnego Wojska Polskiego i stanął na czele oddziału partyzanckiego SOS „Warszawa”, który przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko oddziałom UB i KBW. Aresztowany w wyniku prowokacji UB, został skazany na karę śmierci i zamordowany 19 lutego 1947 r. w Łodzi.
Henryk Glapiński przyszedł na świat 28 grudnia 1915 r. w Częstochowie. Służbę wojskową jako podoficer odbywał w 27 pp w Częstochowie i w 77 pp w Lidzie.
Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Na przełomie 1941/1942 r. dowodził plutonem. W drugiej połowie 1942 r. stanął na czele „Ośrodka nr 1” AK miasta Radomska. W czerwcu 1944 r. został zastępcą komendanta Obwodu AK Radomsko.
W lipcu 1944 r. aresztowany przez gestapo, trafił do obozu Gross Rosen, w którym przebywał do czasu jego wyzwolenia w lutym 1945 r.
W marcu 1946 r. został komendantem powiatu Radomsko organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie założonej i dowodzonej przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Pełnił też funkcję jednego z adiutantów „Warszyca”.
W kwietniu 1946 r. stanął na czele utworzonego przez siebie oddziału partyzanckiego Służby Ochrony Społeczeństwa „Warszawa”, działającego na terenie pow. radomszczańskiego, częstochowskiego i włoszczowskiego, który przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko oddziałom UB i KBW.
W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r. brał udział w głośnej akcji w Radomsku, w której trakcie z tamtejszego więzienia PUBP wyzwolono kilkudziesięciu przetrzymywanych. W czasie odwrotu dowodzony przez niego oddział stoczył pod Grabami zwycięską walkę z kilkukrotnie większą grupą operacyjną KBW.
W ciągu następnych dni pod naporem kolejnych grup pościgowych oddział uległ rozproszeniu i został rozformowany. Odtworzony rozkazem „Warszyca” w połowie maja, walczył do sierpnia 1946 r.
14 września 1946 r. kpt. Henryk Glapiński został aresztowany w wyniku prowokacji UB. W grudniu tego roku sądzony w procesie dowództwa KWP w Łodzi, został skazany na karę śmierci. Wyrok przez rozstrzelanie wykonano 19 lutego 1947 r. w łódzkim więzieniu. Miejsce pochówku pozostaje nieznane.
W 1992 r. łódzki sąd unieważnił wyrok z 1946 r.
Paweł Brojek
Źródło: ipn.gov.pl
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl