Analitycy sztucznej inteligencji mają być zamrażani po śmierci do chwili, aż będzie możliwe zregenerowanie ich ciał.
Firma Numerai ogłosiła, że poszukuje inżyniera i webmastera. Oprócz wykazania takich zadań, jak programowanie uczenia się maszyn, czy zarządzania danymi użytkowników ogłosiła korzyści dla pracownika: "Kriogeniczne zachowanie całego ciała przez Alcor. Numerai dba o swoich pracowników po ich oficjalnie stwierdzonej śmierci". Ogłoszenie pojawiło się na portalu angel.co.
Poinformował o nim założyciel Numerai Richard Craib. Ocenił: "Jeśli chcesz szansy życia o wiele, wiele dłużej wówczas czy kriogenika daje pięć, czy dziesięć procent szans to jest wciąż bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Kiedy uświadomiłem sobie, ty możesz zrobić to poprzez ubezpieczenie na życie, wtedy tylko płacisz kilka setek dolarów miesięcznie za szanse wiecznego życia" pracownika firmy.
Podczas nagrania dla This Weekend Startups Craig wyjaśnił, że zamrażanie pracowników jest elementem "długofalowej wizji pracowników". Prowadzący spotkanie Jason Calacanis zachwycił się: "wyobraź sobie, że pracownicy Google są odmrażani kiedy są potrzebni", co szef Numerai skomentował śmiechem.
Firma Craiga zajmuje się analizą rynku akcji. Za pomocą naukowców chce zaprogramowania komputerów, aby podejmowały decyzje inwestycyjne. Dlatego korzysta z pomocy genetyków, psychologów, ekspertów od sztucznej inteligencji, maszynowego uczenia się, czy statystyków. Numerai w 1998 rozpoczynało swe działania od rozpoznawania odręcznych cyfr zebranych w zbiorze danych MNIST. Jak sami podają od 2012 ich algorytm pozwolił na symulowanie w tym zakresie działań człowieka. Ich pomysł opiera się m. in. na udostępnianiu danych, aby użytkownicy przez uczestnictwo w projekcie podnosiło jakość usług, a rozpoznawanie tekstu jest dopiero początkiem.
Ich wizja zakłada, że za pomocą komputerów firma będzie lepiej dysponowała pieniędzmi od ludzi. Odwołują się tutaj do wizji socjalistów. O ile zwolennicy wolnego rynku, jak przedstawiciele szkoły austriackiej, zakładają, że znoszenie barier urzędniczych i uproszczenia formalne przynoszą korzyść o tyle zdaniem Numerai kluczem jest zdanie się na maszynę. Zakładają, że uczestnicy rynku będą włączali się na ich platformę, a rozwiązanie kwestii ekonomicznych nie jest np. określenie zysków i strat, oszczędzanie, ale zakup karty graficznej do obliczeń matematycznych. W lutym 2015 tym tropem, jak podał Bloomberg, poszedł fundusz hedgingowy Bridgewater Associates. Jego dyrektor Ray Dalio wykorzystał m. in. inżynierów z IBM stojących za projektem Watson (gra z człowiekiem w grę Jeopardy! obecną w amerykańskiej telewizji). Poziom inwestycji w personel i wyposażenie w zakresie sztucznej inteligencji sięgnął u Dalio 26 miliardów dolarów.
Świat finansów prezentowany przez Numerai łączy się z próbami obalania prawa naturalnego, że życie człowieka kończy się śmiercią ciała. Wedle współpracującej z Craigiem firmy kriogenicznej Alcor: "Odrodzenie dzisiejszych pacjentów kriogenicznych będzie wymagało w przyszłości napraw przez wysoce zaawansowaną przyszłą technologię taką jak molekularna nanotechnologia. Technologia jest zaawansowana wystarczająco do naprawy kriogenicznie zachowanego mózgu mogłaby przez swą naturę także być zdolna do ponownego wzrostu tkanek, organów i zdrowego ciała dla odrodzonej osoby".
Wedle Alcor Lifer Extension Foundation (Fundacji Przedłużenia Życia Alcor, bo taka jest oficjalna nazwa firmy) zgon człowieka jest "bardziej procesem niż wydarzeniem". Opisują, że nawet po zatrzymaniu akcji serca oni przywracają krążenie krwi. Ufają, że w przyszłości będzie możliwe przywrócenie do żywych człowieka po dłuższym okresie niż kilka minut. Uważają: "Kriogenika jest przekonaniem, że nikt nie jest prawdziwie martwy dopóki informacje zebrane w mózgu nie są utracone i niska temperatura może zapobiec tej utracie". W przypadku Numerai odpowiedzią na problemy ekonomiczne ma być matematyka. Staje się ona również argumentem dla Alcor. Cytują słowa doktora matematyki Thomasa Donaldsona o kriogenice.
Obie firmy omijają tutaj aspekt etyczny. Miejsce teologa i lekarza zajmuje matematyk. Człowiek jest redukowany do kwestii biologii. Numerai wolność jednostki rozumie jako oddanie się woli maszyn i wiarę w Postęp, tak jak pragną tego marksiści. Za komputerami zaś stoi nowa kadra zarządzająca.
Jacek Skrzypacz