Pogrzeb Zbigniewa Romaszewskiego. ZDJĘCIA!
Pożegnaliśmy Zbigniewa Romaszewskiego - byłego opozycjonistę i senatora. Zobacz ZDJĘCIA!
20 lutego na warszawskich Powązkach Wojskowych został pochowany Zbigniew Romaszewski. Pogrzeb na cmentarzu poprzedziła uroczysta Msza w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana. Podczas jej trwania zmarłego wspominał prezydent Komorowski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zmarły został pochowany w nowej części alei zasłużonych, w pewnym oddaleniu od starej części alei zasłużonych profanowanej obecnością różnych komunistycznych bandytów. W nowej części alei zasłużonych znajdują się groby Jacka Kuronia, Bronisława Geremka, Leszka Kołakowskiego, i Ryszarda Kuklińskiego.
Pogrzeb miał charakter państwowy. Zmarłemu hołd oddali żołnierze Wojska Polskiego trzykrotną salwą honorową. Przy trumnie zmarłego i grobie stała warta honorowa. Biało-czerwona flaga okrywająca trumnę została uroczyście przekazana rodzinie. Uroczystość ochraniali funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Straży Miejskiej i Służby Porządkowej PiS.
Nad grobem zmarłego wystąpił marszałek senatu, którego długa i niezgrabna przemowa została przyjęta w ciszy, i przyjaciele Romaszewskiego, oklaskiwani przez licznie zabranych Warszawiaków.
W pogrzebie Romaszewskiego wzięli też udział licznie zebrani warszawiacy. Zmarłego pożegnali kibice Legii, działacze Solidarności, politycy PiS, dziennikarze mediów patriotycznych. Wśród zebranych był Jarosław Kaczyński, Kornel Morawiecki, i Andrzej Gwiazda.
Zbigniew Romaszewski zmarł w wieku 74 lat. Był absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1964 do 1983 roku pracował w Instytucie Fizyki PAN. Od 1976 działał w KOR niosąc pomoc finansową i prawną robotnikom z Radomia i Ursusa. Od 1977 pisywał w podziemnym piśmie Antoniego Macierewicza „Głos”. W 1978 współpracował z działaczami czechosłowackiej Karty 77. Przez cały okres swojej działalności bronił praw człowieka. Był wielokrotnie zatrzymywany przez MO. Od 1980 kontynuował swoją działalność w Solidarności. Od 13 grudnia 1981 działał w podziemiu – tworzył podziemne Radio Solidarność i nielegalne struktury Solidarności. Aresztowany w 1982 roku, skazany, zwolniony w 1984 roku. Po zwolnieniu powrócił do działalności politycznej. Brał udział w obradach okrągłego stołu. Od 1989 do 2011 był senatorem. W ostatnich latach działał w PiS. W III RP dalej walczył o prawa człowieka, w tym wspierał Czeczenów. Zbigniewa Romaszewskiego wspierała w jego działalności żona Zofia i córka Agnieszka.
tekst: Jan Bodakowski
fot. Prawy.pl/Ewa Balana i Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i ZDJĘĆ ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać materiał w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu i zdjęć w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl