Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, bp dr Wiesław Mering – ordynariusz włocławski oraz Śp. Helena Kmieć – wolontariuszka zamordowana na misji w Boliwii to laureaci tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, której jubileuszowa, 70. gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Kapituła Nagrody pod przewodnictwem bp. prof. Michała Janochy – przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, przyznała nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, honorując Sanktuarium Jasnogórskie właśnie w roku 300 lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a także osobę duchowną i świecką, które – poprzez życiowe postawy - mogą być drogowskazami w środowisku katolików.
Sanktuarium Jasnogórskie wyróżniono Pietrzakowym laurem za kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego, formowanie go w duchu prawd ewangelicznych oraz niestrudzone ukazywanie Matki Bożej Królowej Polski jako najpewniejszej drogi wiodącej ku zbawieniu. Biskupa Wiesława Meringa – za wkład w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także odważną i bezkompromisową posługę pasterską, ukazującą kluczową rolę wartości ewangelicznych w kształtowaniu rzeczywistości społeczno- politycznej. Biskup Mering zawsze podkreśla, że chrześcijanin musi od siebie wymagać, zdobywać się na odwagę nazywania zła po imieniu i podejmować trud „płynięcia pod prąd”, jeśli sytuacja tego wymaga, bo chrześcijaństwo nie może być podszyte lękiem.
Nagrodą Pietrzaka oddano też hołd śp. Helenie Kmieć, wolontariuszce zamordowanej 24 stycznia br, podczas misji w Boliwii - za przepełnione młodzieńczym entuzjazmem i ufnością świadectwo życia według wskazań ewangelicznych, a także za pokorną i gorliwą służbę na rzecz obrony życia, godności ludzkiej oraz najwyższą ofiarę życia, złożoną w misyjnej służbie Kościołowi Chrystusowemu. - Była dziewczyną wysokich lotów, a takiego spojrzenia bardzo nam dziś potrzeba. Nie bała się wyzwań, dlatego otrzymane od Boga talenty rozwijała tak wszechstronnie- powiedział o zmarłej „Helence” znający ją od dziecka ks. prał. Franciszek Ślusarczyk. Nagrodę odebrali wzruszeni do łez rodzice, a obecni na sali goście wstali w tym momencie z miejsc, pragnąc w ten sposób uczcić pamięć tej niezwykłej dziewczyny.
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka, poety, pisarza i powstańca warszawskiego, który zginął w sierpniu 1944 roku, przyznawana jest nieprzerwanie od 1947 r. , za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych przez środowisko katolików świeckich i z roku na rok jej znaczenie rośnie . Wśród laureatów znajdują się m.in. takie osoby jak: Zofia Kossak- Szczucka, Ernest Bryll, prof. Wiktor Zin, abp. Marek Jędraszewski, Antonina Krzysztoń, Michał Lorenc, Krzysztof Kolberger, prof. Krzysztof Ożóg czy Tygodnik „Idziemy”.
70 –lecie tej nagrody obejmuje szmat czasu, wciąż niełatwego dla losów naszej ojczyny. Jej laureaci to instytucje i osoby niezłomne, które w latach, gdy Kościół wciąż musi być znakiem sprzeciwu, swoją postawą i działalnością pokazały, że wierność zasadom Ewangelii jest powinnością chrześcijanina, choć czasem za wierność Chrystusowi przychodzi płacić słoną cenę. Czasem, jak w przypadku Heleny Kmieć, cenę najwyższą.
Alicja Dołowska