3-latek zdecyduje jakiej jest płci?
Matka sześcioletniego Renna Forberga, zamieszkujących w Kanadzie, w prowincji Saskatchewan, domaga się usunięcia rubryki dotyczącej płci noworodka ze świadectwa urodzenia, stwierdzając, że jej synek od 3-go roku życia czuje się dziewczynką.
Fran Forsberg złożyła skargę do Komisji Praw Człowieka, w imieniu jej syna Renna, po tym jak Agencja Statystyki w Saskatchewan odmówiła dokonania zmiany wpisu płci na świadectwie urodzenia jej dziecka, Renna.
Renn urodził się chłopcem, jednak jak twierdzi jego matka, czuł się dziewczynką od 3-go roku życia. Związek Pediatrów Kanadyjskich określa wiek, w którym dziecko ustala swój gender, na 18 – 30 miesięcy życia. Innymi słowy, półtoraroczny maluch powinien potrafić określić swoją płeć.
Kiedy matka Renna wystąpiła o dokonanie poprawki płci w dokumentach syna, dołączyła opinie pediatry i psychologa, stwierdzające, że Renn czuje się dziewczynką. Jednak urząd okazał się nieugięty i zmiany nie dokonał gdyż zgodnie z prawem w Saskatchewan taka poprawka na świadectwie urodzenia jest możliwa jedynie po udokumentowaniu przejścia operacji zmiany płci, na genitaliach. W prowincji Ontario takie prawo uważa się za przestarzałe i dyskryminujące.
“Kiedyś mieliśmy rubryki dotyczące rasy czy zawodu ojca na świadectwie urodzenia” – mówi Forsberg w wywiadzie dla CBC News. „Uważam, że to jest bez znaczenia. Chciałabym, aby zapytanie o płeć zniknęło w ogóle ze świadectwa urodzenia”.
Renn jest ubierana w dziewczęce stroje, które pomaga jej wybierać 11-letnia siostra. W szkole, do której uczęszcza korzysta z toalety dla dziewczynek. Takie praktyki już spowszedniały w prowincji Ontario. Tu, decyzją Trybunału Praw Człowieka każdy może dokonać zmiany swojej płci we wszystkich oficjalnych dokumentach, bez konieczności przechodzenia operacji na genitaliach. Innymi słowy, każdy mężczyzna może mieć wpisaną płeć kobiecą i vice-versa, w zależności od indywidualnej preferencji.
Kanadyjczycy nie poprzestają na powyższych zmianach. Przywileje nie dotyczą bowiem nieletnich i domagają się oni korekty prawa, które będzie również stanowić o dzieciach. Reasumując, każdy rodzic, który stwierdzi, że jego synek jest dziewczynką czy córeczka chłopczykiem będzie mógł zmienić jego płeć również we wszystkich dokumentach.
Barbara Findlay, prawnik z Vancouver, rozpoczęła kampanię na rzecz usunięcia rubryki płci z dokumentów. „Jeżeli chcesz użyć dokument w celach identyfikacyjnych i znajduje się w nim fotografia, określenie płci nic ważnego nie dodaje” – mówi Findlay.
Dotychczas w Australii i Nowej Zelandii można oznaczyć rubrykę płci literą X, a w Niemczech rodzice dzieci „obojnaków" mogą zostawić puste miejsce.
W rodzinie Forsbergów nie tylko Renn ma problemy z identyfikacją płci. Jego starszy brat, Tana, choć jak twierdzi rodzina nie jest tzw. „transgender”, lubi przebierać się w sukienki, do kościoła chodzi w perukach, bierze udział w konkursach tzw. „drag queen” dla transwestytów i pozuje do zdjęć na billboard jako dziewczynka.
Matka twierdzi, że najważniejsze to umacniać w dzieciach ich wysokie samopoczucie i mówi: - „Nie chcę, aby moje dzieci myślały, że powinny się czegoś wstydzić albo coś ukrywać, bo tak nie jest. To inni, którzy nie są mili dla dzieci powinni się wstydzić i ukrywać”.
Tak więc, pełna anarchia, każdy robi co mu się w danej chwili żywnie podoba, nikomu nie wolno mu tego zabronić, a ci którym to nie odpowiada są po prostu „strasznie nietolerancyjni”. Ciekawe czy gdyby dziecko usilnie domagało się prawa do skakania z okna mieszkania na dziesiątym piętrze twierdząc, że jest ptakiem, to zarówno rodzina, przyjaciele, pedagodzy i pediatrzy, by mu na to pozwolili opierając się na ustanowionym wcześniej prawie do bycia ptakiem, również wśród nieletnich. Straty w ludziach nie byłyby jednak wielkie, gdyż tego rodzaju dewiacje na pewno stanowiłyby jak zawsze niewielki procent każdego społeczeństwa. Niestety jeżeli zamiast leczyć i pomagać pozwala się osobom z problemami realizować ich bądź co bądź chore wyobrażenia trzeba mieć świadomość, że jednocześnie należy przygotować się na tragiczne w skutkach konsekwencje.
Barbara Rode
Źródło: cbc.ca
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl