Polskość

SKANDAL! – wystawa IPN w Katowicach z flagą UPA

– Wstrząs jest tym większy, że plakatem promującym wystawę jest fotografia, na której ponad niebiesko-żółtymi narodowymi flagami ukraińskimi góruje czerwono-czarna flaga nacjonalistów z UPA – pisze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Od początku tego roku w różnych częściach naszego kraju organizowane są wieczornice i apele poległych, upamiętniające 70. rocznicę zagłady setek polskich wiosek, które w 1944 r. w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie wymordowane zostały przez zbrodniarzy z UPA w ramach drugiej fazy ludobójstwa. Mordowano wówczas nie tylko Polaków, ale i Żydów, Ormian i sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie popierali opętańczej ideologii Stepana Bandery.

Owe upamiętnienia, połączone z mszami św. za dusze pomordowanych obywateli Drugiej Rzeczypospolitej, organizowane są na ogół przez same rodziny, gdyż Trzecia Rzeczpospolita skąpi grosza na tego typu upamiętniania. Dotyczy to także Instytutu Pamięci Narodowej.

Tym większym więc wstrząsem dla rodzin pomordowanych jest fakt, że w tym samym czasie oddział IPN w Katowicach sfinansował hojnie z pieniędzy polskiego podatnika wystawę pt. "Majdan", która z wielką pompą ma być otwarta 15 bm. o godz. 13.00 przy ul. Mariackiej w Katowicach.

Wstrząs jest tym większy, że plakatem promującym wystawę jest fotografia, na której ponad niebiesko-żółtymi narodowymi flagami ukraińskimi góruje czerwono-czarna flaga nacjonalistów z UPA. Ta sama flaga pod którą sotnie UPA napadały na bezbronne wioski.

 

Czy użycie takiego, a nie innego zdjęcia jest głupotą, czy też świadomą deklaracją polityczną oddziału katowickiego? Co na to prezes IPN dr Łukasz Kamiński?

Sprawa ta jest bulwersująca także dlatego, że zgodnie z ustawą sejmową IPN ma zajmować się represjami wobec polskich obywateli, którzy ucierpieli z najróżniejszych rąk w terminie od 1 września 1939 r. do 31 lipca 1990 r. Finansowanie więc spraw dotyczących współczesności, na dodatek dziejącej się w obcym kraju, jest absolutnym złamaniem owej ustawy.

Całość ustawy jest pod linkiem: http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0008/49292/1-24338.pdf

W poniedziałek 14 kwietnia zostanie ogłoszony list otwarty do władz IPN.

Zachęcam Czytelników do pisania własnych e-mali i listów na adres IPN w Katowicach. Dane adresowe: http://ipn.gov.pl/o-ipn/struktura/oddzialy-ipn-i-oddzialowe-kszpnp/katowice

Informacja o wystawie jest na oficjalnej stronie IPN: http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/katowice/otwarcie-wystawy-majdan-katowice,-16-kwietnia-2014?SQ_CALENDAR_DATE=2014-04-15

Poniższe zdjęcie jest sprytnie ukryte. Pokazuje się w całej swej okazałości po naciśnięciu górnego baneru.

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.{jcomments off}

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

302 komentarze

302 Komentarzy

  1. Negative Services

    18 grudnia 2017 at 03:03

    Highly descriptive blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra