VII Katyński Marsz Cieni. ZDJĘCIA!
VII Katyński Marsz Cieni przeszedł w niedzielę 13 kwietnia przez Warszawę. Kolejny raz z inicjatywy Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław" i Instytutu Pamięci Narodowej uczczono w ten sposób Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Marsz wyruszył spod stacji PKP Powiśle i Muzeum Wojska Polskiego. Idący w pochodzie rekonstruktorzy, z całej Polski, w wojskowych i cywilnych ubraniach, przeszli za autobusem jaki był wykorzystywany przez NKWD do transportu więźniów – znanym jako „Czarny woron”, trasę pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Podczas marszu czytane były listy polskich oficerów z łagrów, i nazwiska pomordowanych Polaków.
W Marszu wzięły udział: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowości, 3 SGRH Bastion Grolman, GRF Bemowo, GRH Narew, Stowarzyszenie "Grupa wschód", GR Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu, Muzealna Grupa Historyczna im. II/ 18p.p - z Sochaczewa, Grupa Historyczna Dawny Garnizon Twierdza Modlin, Stowarzyszenie Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, SRH Patria, 2 Pułk Saperów Kaniowskich z Puław, Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”.
W Katyniu sowieci wymordowali 22 000 Polaków (a wśród nich 15 000 jeńców wojennych z Wojska Polskiego) – kwiat polskiej inteligencji: wojskowych, policjantów, powołanych do wojska lekarzy, profesorów, prawników, nauczycieli, inżynierów, duchownych, literatów, polityków, przedsiębiorców. Prócz Katynia, sowieci zabijali Polaków w Charkowie, Miednoje i Bykowni.
tekst i fot. Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i ZDJĘC ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl