Warszawskie obchody 80 rocznicy powstania ONR
Z okazji 80 rocznicy powstania ONR, w wigilie rocznicy, 13 kwietnia 2014, doktor Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy RP Marka Jurka, wygłosił wykład o historii narodowego radykalizmu w II RP.
Krzysztof Kawęcki jest doktorem nauk humanistycznych ze specjalnością politologia. Wykłada w Szkole Wyższej imienia Bogdana Jańskiego w Warszawie, w Wyższej Szkole Nauk Społecznych imienia księdza Józefa Majki w Mińsku Mazowieckim, oraz w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Jest autorem wielu prac z zakresu historii i myśli politycznej polskiego obozu narodowego, w tym niedawno wydanej „W imię Wielkiej Polski – ONR ABC w świetle pism programowych”.
Kawęcki już w PRL, w latach siedemdziesiątych, działał w opozycji antykomunistycznej, w tym w Polskim Komitecie Ochrony Życia. W III RP działał w SN, ZChN, Prawicy Narodowej, AWS, partii Jerzego Roberta Nowaka. W rządzie AWS był wiceministrem w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Od 2011 roku jest wiceprezesem Prawicy RP Marka Jurka.
Krzysztof Kawęcki swój wykład o narodowych radykałach rozpoczął przypomnieniem, że korzenie narodowego radykalizmu w II RP, nie tkwią w ruchu narodowym ale w korporacjach akademickich zdecydowanie bardziej konserwatywnych i monarchistycznych niż klasycznie liberalna endecja.
Narodowi radykałowie wraz z innymi organizacjami narodowców w II RP całkowicie zdominowali życie polityczne na polskich uniwersytetach. Byli emanacją tożsamości polskiej elity intelektualnej. Ruchem w którym, po raz pierwszy po prawej stronie, kobiety były tak aktywne politycznie.
Podobnie jak cała opozycja, tak i narodowi radykałowie stali się ofiarami terroru politycznego Piłsudskiego i sanacji. Aresztowania dotknęły ponad 1000 działaczy narodowo radykalnych. Przywódcy ONR zostali decyzją administracyjną umieszczeni w obozie koncentracyjnym w Berezie Kartuskiej (obecnie na Białorusi), gdzie byli bici, torturowani zmuszani do niewolniczej pracy na bagnach.
W swym wykładzie Kawęcki przedstawił historie ONR, podziały organizacji, zmiany władz, poglądy wolnorynkowego ONR ABC, i antyrynkowego RNR Falanga, dynamiczny rozwój prasy i nielegalnej działalności opozycyjnej, główne postaci ruchu. Po wykładzie odbył się rajd śladami ONR w Warszawie.
teks i foto: Jan Bodakowski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i ZDJĘC ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl