Z zagranicy

Europa sankcjami uderzy sama w siebie

Planowane sankcje wobec Rosji doprowadzą do ruiny cypryjską gospodarkę – oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Ioannis Kasoulides w wywiadzie udzielonym jednej z niemieckich gazet. Ostrzegł, że straty krajów Unii Europejskiej wynikłe z sankcji mogą okazać się bardziej bolesne i destrukcyjne dla UE niż Rosji.

 

Między Cyprem a Rosją istnieją bardzo silne więzi gospodarcze – tłumaczył Kasoulides, podkreślając, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawić kwestię sankcji w gestii państw członkowskich UE.

 

Gdyby rzeczywiście stało się tak, że sankcje względem Rosji ze strony UE jako wspólnoty państw doszłyby do skutku, Cypr znalazł by się w poważnych kłopotach z tego względu, iż to właśnie tam rosyjscy oligarchowie lokują pieniądze.

 

Przeciwko sankcjom względem Rosji opowiada się także kilka innych państw unijnych, w tym Węgry, w 70 proc. zależne od rosyjskiego gazu. Ponadto rząd w Budapeszcie podpisał z Rosją umowę o udzielenie mu kredytu państwowego na budowę elektrowni atomowej „Paks”, przez co ma on w zasadzie związane ręce.

 

Ostrożność zachowują również inne zależne od Rosji kraje, w szczególności eksporterzy broni w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa, w tym m.in. Niemcy, Czechy i Francja. Handel bronią nie jest jedynym spoiwem łączącym z Rosją poszczególne kraje, dlatego też groźby Władimira Putina, że Rosja odpłaci się Europie dokładnie tym samym, mocno ochłodziła entuzjazm polityków do nakładania kar na Rosję.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i ZDJĘĆ ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

186 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra