Te Deum laudamus!
Jan Paweł II ogłoszony świętym – ta radosna nowina zabrzmiała wraz ze słowami ojca ś.w Franciszka i obiegła świat, łącząc w świątecznym nastroju wszystkich wiernych, niezależnie od miejsca zamieszkania i koloru skóry.
W uroczystościach kanonizacyjnych udział wzięło ok. 800 tys wiernych, z których zdecydowaną większość stanowili Polacy.
Powiewające na Placu Św. Piotra biało-czerwone flagi oraz gorący aplauz, po słowach Ojca Świętego Franciszka ogłaszających świętość życia wielkiego Papieża-Polaka, sprawiły, że Rzym chociaż na chwilę stał się małą Polską.
Zwracając się do zgromadzonych wiernych, papież Franciszek przypomniał obu swoich poprzedników: Jan Pawła II oraz Jana XXIII, podkreślając znaczenie ich charyzmatów, tak różnych a tak tożsamych.
Owa sprzeczność pozorna posiada, na co zresztą zwrócił uwagę Ojciec św., niejeden wspólny mianownik, a mianowicie: radość i wolność w duchu św. miłość oraz a może nawet przede wszystkim miłosierdzie.
W tym kontekście podczas uroczystości kanonizacyjnych św. siostry Faustyny Kowalskiej oraz jej duchowej spuścizny niosło za sobą głęboką symbolikę – zarówno Jan Paweł II, jak i Jan XXIII zgłębiali w sercach Boże miłosierdzie, którego święta siostra była posłanniczką.
- W tych dwóch ludziach kontemplujących rany Chrystusa i świadkach Jego miłosierdzia była „żywa nadzieja” wraz z „radością niewymowną i pełną chwały” (1 P 1, 3.8) – powiedział w homilii papież Franciszek.
- „Paschalna nadzieja i radość”, przeszedłszy przez tygiel odarcia z szat, ogołocenia, bliskości z grzesznikami aż do końca, aż do mdłości z powodu goryczy tego kielicha. Oto są nadzieja i radość, jaką dwaj święci papieże otrzymali w darze od zmartwychwstałego Pana i z kolei przekazali obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną – dodał, podkreślając znaczenie tej radości oraz miłosierdzia zawartych w prostocie i braterstwie dla wspólnoty wiernych.
Anna Wiejak
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl