Ks. bp. Polak prymasem. To najmłodszy prymas w historii Kościoła w Polsce!
Ks. biskup Wojciech Polak ma 49 lat. Jako biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zastąpi na tym urzędzie abp. Józefa Kowalczyka, którego rezygnację z posługi przyjął papież. Ingres nowego prymasa nastąpi 7 czerwca.
Nuncjatura Apostolska w Polsce w specjalnym komunikacie przekazała, że Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka z posługi arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, złożoną zgodnie z kan. 401 paragraf 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski, dotychczasowego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupa pomocniczego tejże archidiecezji Wojciecha Polaka.
W odrębnym komunikacie papież podziękował za dotychczasową działalność ks. abp. Józefa Kowalczyka.
W piątą rocznicę święceń biskupich w 2008 roku pytany przez dziennikarzy o to, co będzie robił za kilka lat, przyznał: „Nie umiem sobie nawet tego wyobrazić. (…) Myślę, że na wyzwania trzeba odpowiadać, a nie układać je sobie w głowie i planować. Bóg i tak ma swoje drogi, które są zupełnie inne od naszych ludzkich zamierzeń”.
ŻYCIORYS NOWEGO PRYMASA POLSKI:
Ks. bp Wojciech Polak urodził się 19 grudnia 1964 r. w Inowrocławiu. Studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie ukończył uzyskaniem w 1988 r. stopnia magistra w zakresie teologii moralnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1989-1991 był wikariuszem w parafii farnej w Bydgoszczy i sekretarzem rezydującego tam gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy.
Studiował teologię moralną w Akademii Alfonsjańskiej, czyli Wyższym Instytucie Teologii Moralnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Odbył tam studia licencjackie a następnie obronił pracę doktorską na temat eklezjalnego wymiar grzechu i pojednania w posoborowym nauczaniu Kościoła.
Po powrocie do Polski ks. Polak rozpoczął w 1995 r. wykłady z teologii moralnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, jednocześnie pełniąc tam funkcję prefekta, a od 1 sierpnia 1999 r. rektora. Wykładał też w Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie, Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy i w tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Ducha Świętego.
W 1998 r. został adiunktem w Zakładzie Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rok później został pełnomocnikiem dziekana Wydziału Teologicznego ds. organizacji studiów w sekcji zamiejscowej w Gnieźnie.
Na seminarium ks. prof. Jerzego Troski ks. Polak kierował redakcją ponad 30 prac magisterskich z zakresu teologii moralnej, w większości z zagadnień bioetycznych, z teologii moralnej fundamentalnej i teologii sakramentu pojednania. Jego zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują m.in. na teologii i etyce sakramentu pojednania i pokuty.
Wydał m.in. książki: "Powołani w Chrystusie. Zarys teologii moralnej fundamentalnej" (Gniezno 1996) i "Życie w Chrystusie. Teologalny wymiar życia moralnego" (Gniezno 1997). Jest także autorem ponad 25 artykułów naukowych i popularno-naukowych, publikowanych m.in. w "Ateneum Kapłańskim".
Był prepozytem Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim, rektorem kościoła kolegiackiego seminaryjnego pw. św. Jerzego, członkiem Kolegium Konsultorów i zastępcą redaktora „Studia Gensnensia”. Z urzędu, jako rektor seminarium, wchodził w skład Rady Duszpasterskiej i Rady Kapłańskiej, której jest sekretarzem. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Od 2011 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.
not. Michał Polak
fot. kuria archidiecezji gnieźnieńskiej
Źródło: prawy.pl