Prawnicy pomogą represjonowanym
Instytut Pamięci Narodowej oraz Naczelna Rada Adwokacka poszukują osób represjonowanych, które jeszcze nie skorzystały ze swoich praw, i oferują bezpłatną pomoc prawną w dochodzeniu należności za poniesione szkody. W ramach akcji „Masz prawo” raz w tygodniu będą się odbywały dyżury specjalnie oddelegowanych prawników.
IPN szacuje, że około kilka tysięcy osób represjonowanych jeszcze nie otrzymało zadośćuczynienia, chociaż trudno podać konkretną liczbę ze względu na brak dokładnych danych. Wiele z tych osób znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej - ci, którym udało się wywalczyć odszkodowanie, nie otrzymali nawet połowy kwoty zadośćuczynienia, jakie państwo przyznaje osobom poszkodowanym lub zabitym z winy jego funkcjonariuszy.
- Skarb Państwa za nieumyślną śmierć spowodowaną przez swojego funkcjonariusza płaci kwoty od 400 do 700 tys. - przypomniał mec. Maciej Bednarkiewicz podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, informującej o akcji. W jego ocenie tłumaczenie, że państwo nie ma pieniędzy na wypłatę należnych odszkodowań jest niedopuszczalne. - Moje rozmowy z ministrami spraw wewnętrznych i z premierami wyglądały tak: daliście ustawę, że represjonowanym przysługuje jednorazowe zadośćuczynienie w wys. 50 tys. zł. To jest mniej niż 1,5 zł dziennie! - nie krył rozgoryczenia.
- Chcemy, aby po roku tej inicjatywy sformułować wnioski, w tym również wnioski o zmianę ustawodawcy. Ludzie mają świadomość, że ustawodawstwo jest kiepskie, nie obejmuje wszystkich ludzi, są źle zdefiniowane pewne pojęcia, nie bardzo wiadomo, kto jest represjonowany, kto nie – tłumaczył Bednarkiewicz w rozmowie z portalem Prawy.pl. - Być może trzeba będzie jeszcze trzeba specjalnej ustawy, takiej, która by to wyczyściła, żeby nie trzeba było szukać to w ustawie o kombatantach, to w ustawie o emerytach, to w ustawie o odszkodowaniach dla rodzin itd. Może jedna porządna ustawa by się przydała – dodał.
Każdy, kto zgłosi się do prawnika akcji „Masz prawo” otrzyma bezpłatną i fachową pomoc. Organizowana w ramach zbliżających się obchodów 25. rocznicy upadku komunizmu w Polsce akcja „Masz prawo" jest m.in. wynikiem kilkuletniej współpracy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z ogólnopolskimi organizacjami opozycji antykomunistycznej z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia.
Anna Wiejak
Fot. Piotr Gajewski IPN
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl