Marsz Niepodległości 2013: Niechlujstwo Kozłowskiego wytknięte przez Sąd
W czwartek 22 maja przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa ze skargi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości na decyzję Wojewody Mazowieckiego J. Kozłowskiego, utrzymującą w mocy decyzję Prezydent Warszawy o rozwiązaniu Marszu Niepodległości z 11 listopada 2013 r. Wynik jej jest budujący!
Przesłana do redakcji portalu prawy.pl informacja z KWW Ruch Narodowy przypomina, że Marsz Niepodległości 2013 mimo iż jego przebieg był znacznie spokojniejszy niż w poprzednim roku, a na trasie przemarszu nie doszło do żadnych incydentów został rozwiązany przed zakończeniem przez przedstawicieli Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Jako oficjalną przyczynę Ratusz wskazał utratę przez zgromadzenie pokojowego charakteru, o czym miałyby świadczyć zamieszki przy tzw. squocie na ul. Skorupki, spalenie tęczy na pl. Zbawiciela i używanie środków pirotechnicznych przez niektórych z uczestników.
Szef zespołu prawnego Marszu Niepodległości, złożył w imieniu organizatorów odwołanie do wojewody od decyzji o rozwiązaniu Marszu. Niestety wojewoda Jacek Kozłowski, polityk Platformy Obywatelskiej, nie zadał sobie trudu wnikliwego wyjaśnienia sprawy i decyzję Ratusza podtrzymał. Spotkało się to z ponowną reakcją zespołu prawnego, który wniósł skargę do sądu administracyjnego, podnosząc bezprawność wydanej przez Wojewodę decyzji.
Podczas rozprawy Wojewódzki Sąd Administracyjny wysłuchał reprezentantów Marszu, a następnie przychylił się do ich stanowiska i postanowił uchylić decyzję Wojewody. Sąd w swoim orzeczeniu wskazał, iż Wojewoda nie przeprowadził postępowania dowodowego we właściwym zakresie i nie wyjaśnił, czy przesłanki do rozwiązania Marszu rzeczywiście istniały.
Jeśli Wojewoda nie zaskarży wydanego dzisiejszego wyroku, będzie musiał ponownie rozpoznać sprawę i przesłuchać zgłoszonych przez Stowarzyszenie świadków, w tym Witolda Tumanowicza i Ministra Spraw Wewnętrznych.
Chociaż dzisiejszy wyrok nie przesądza jeszcze o losach decyzji Prezydent Warszawy, to stanowi dobry prognostyk na przyszłość i daje nadzieję, iż ostatecznie zostanie ona uznana za nielegalną i stanowiącą uderzenie w konstytucyjną wolność zgromadzeń - czytamy w podsumowaniu zwartym w informacji prasowej.
Sławomir Łata
źródło: informacja prasowa / Maciej Bełc
zdjęcie: Barbara Rode / prawy.pl
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl