Kto tu jest klasą robotniczą?

0
0
0
/

Przedsiębiorcy pracują 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych – wynika z badania prof. Dominiki Maison przeprowadzonego na zlecenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

 

Opublikowane wyniki badania skomentował podczas konferencji Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej: 

- Pracodawca zawsze chce "trzymać rękę na pulsie”, myśli jak zarobić i jak utrzymać się na rynku, a w przeciwieństwie do niektórych pracowników, nie posuwa się do wyłudzania fałszywego zwolnienia lekarskiego. Bo wie, że jest kowalem własnego losu. Dlatego chciałbym dziś kolejny raz zaapelować, aby modna ostatnio idea life-work balance dotyczyła nie tylko pracowników, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Bo to biznes kreuje miejsca pracy, a płacone przez firmy podatki pozwalają utrzymać armię urzędników, która zamiast rzucać kłody pod nogi uczciwym przedsiębiorcom, powinna zastanowić się jak uprościć prowadzenie działalności gospodarczej – powiedział Andrzej Malinowski.

 

Jak wynika z badania, przedsiębiorcy pracują 8,14 godzin dłużej niż pracownicy zatrudnieni na etat, rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego.

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 12,7% przedsiębiorców przebywało na zwolnieniu lekarskim. W tym samym okresie skorzystało z niego 27,52% pracowników etatowych. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystało z niego 58,8% przedsiębiorców i 78,53% pracowników zatrudnionych na etat.

 

– Wyniki tego badania potwierdzają, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą społeczną w Polsce. Nasilające się z różnych stron ataki na „wyzyskiwaczy”, którzy nic nie robią, tylko wyzyskują klasę robotniczą, nie mają żadnego oparcia w rzeczywistości –   powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Warto też zwrócić uwagę, że należymy do grupy najzdrowszych Polaków. Zdrowy jak przedsiębiorca! – ironizował Kaźmierczak.

 

Badanie zostało zrealizowane przez prof. Dominikę Maison na panelu badawczym Ariadna w kwietniu i maju 2014 roku na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie Polaków (N: 524) oraz reprezentatywnej pod względem zatrudnienia próbie firm z sektora MSP (N: 513).

 

Artur Balana

żródło: inf. prasowa / ZPP

foto: Bartłomiej Żurawski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną