Męczeństwo zwieńczone błogosławieństwem. Jerzy Popiełuszko cztery lata po beatyfikacji. NIESAMOWITA ROZMOWA!
- Ponad 1000 kapsułek z relikwiami błogosławionego Księdza Jerzego znajduje się obecnie na wszystkich kontynentach i wszędzie tam wierni gromadzą się na modlitwie błogosławiąc Boga, który potężnie działa w życiu swoich świętych - mówi w rozmowie z prawy.pl ks. prałat Tadeusz Bożełko, proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Elżbieta Belkius: Ks. Jerzy niewątpliwie u progu swej kapłańskiej drogi nie był wolny od cierpienia. Potwierdzeniem tych słów jest jego narodowa walka o zachowanie chrześcijańskiego charakteru życia, podczas gdy komuniści szerzą w Polsce oficjalną propagandę i partyjną nowomode. Jakie konkretne działania Jerzego można uznać za ważne dla Polski w tamtym okresie czasu?
Ks. prałat Tadeusz Bożełko: Można powiedzieć, że panujący wtedy w Polsce system opierał swoje funkcjonowanie na kłamstwie, u którego podstawy leżała marksistowska, zafałszowana wizja świata, Boga i człowieka. Dlatego też ks. Jerzy uznał, że najistotniejszym elementem walki z nim jest głoszenie i promocja prawdy, przypominanie każdemu człowiekowi o jego niezbywalnej godności dziecka Bożego, przypominanie o konieczności dochowania wierności tradycji ojców i obowiązku przekazania tego co najcenniejsze następnym pokoleniom. Przypominał, o obowiązku miłowania bliźniego i życia według wskazań dekalogu.
Elżbieta Belkius: Czy odprawiane wówczas Msze Św. za Ojczyznę można traktować jako swoistego rodzaju „egzorcyzm” nad komunizmem?
Trzeba podkreślić, że całe życie chrześcijańskie ma wartość egzorcyzmującą. Chrystus, który pokonał śmierć, grzech i szatana daje nam udział w odniesionym przez Niego zwycięstwie nad naszymi wrogami. Dlatego też życie chrześcijańskie prowadzone w zgodzie z przykazaniami, a także każda modlitwa chrześcijańska przyczynia się do zwycięstwa dobra nad złem w otaczającej nas rzeczywistości. W szczególności taką wartość ma Eucharystia, która jest szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego. W pewnym sensie odpowiedź na to pytanie jest twierdzącą, chociaż głównym celem wspomnianych Mszy św. było głoszenie Chwały Bożej, a szczegółową intencją modlitwa za Ojczyznę i za wszystkich, którzy dla niej cierpią.
Życie i działalność ks. Jerzego Popiełuszki zostaje dopełnione męczeństwem. Owocem jego śmierci są liczne cuda i łaski, które miały znaczenie w procesie beatyfikacyjnym. Co ostatecznie jednak wpłynęło na fakt ogłoszenia ks. Jerzego błogosławionym?
Podstawą decyzji najwyższej władzy kościelnej, która uznała ks. Jerzego za błogosławionego Kościoła katolickiego był fakt jego męczeństwa za wiarę, czyli to, że oddał swoje życie w obronie wiary, nauki Chrystusa i godności człowieka. Drugim istotnym elementem w procesie wyniesienia na ołtarze było stwierdzenie żywego kultu. W przypadku ks. Jerzego stwierdzono, że do momentu beatyfikacji jego grób odwiedziło 18 milionów wiernych. Wielu z nich dawało wyraz przekonaniu, że wstawiennictwu Męczennika zawdzięczają liczne łaski uproszone u Boga. Świadczą o tym nie tylko wpisy w księgach pamiątkowych, ale także rzeźby, obrazy, tomiki wierszy, oraz inne pamiątki przywożone na Żoliborz jako znak pamięci i miłości dla księdza Jerzego.
Jak dzisiaj przejawia się kult błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki?
Nie słabnie zainteresowanie osobą, nauczaniem błogosławionego ks. Jerzego. Widzimy, że to zainteresowanie wzrasta zarówno w Polsce jak i daleko poza jej granicami. Do 50 krajów świata zostały rozesłane relikwie pierwszego stopnia błogosławionego Męczennika. Ponad 1000 kapsułek z relikwiami błogosławionego Księdza Jerzego znajduje się obecnie na wszystkich kontynentach i wszędzie tam wierni gromadzą się na modlitwie błogosławiąc Boga, który potężnie działa w życiu swoich świętych. Ci, którzy ze czcią posługują się relikwiami, mają świadomość bliskości Błogosławionego i doświadczają, jak skuteczna jest jego pomoc płynąca z nieba. Wiele osób znajduje w bł. ks. Jerzym swojego duchowego przyjaciela i przewodnika. Imię błogosławionego ks. Jerzego przyjmują szkoły, jego imieniem naznaczane są ulice, skwery, parki, place, różne dzieła. Bardzo często klerycy w seminariach duchownych obierają bł. ks. Jerzego za patrona kursu lub modlitewnej grupy. Bardzo wiele osób indywidualnie czuje się związanym z błogosławionym Męczennikiem i chwali Boga wspominając jego osobę. Myślę, że kult zatacza coraz szersze kręgi i staje się międzynarodowy.
Czemu ma służyć pamięć o ks. Jerzym wyrażana również poprzez fundowanie pomników, tablic pamiątkowych i krzyży?
Nasza ludzka natura jest materialno-duchowa i dla każdego z nas ważne są materialne znaki na które spoglądamy. One mobilizują, skupiają naszą uwagę, pozwalają skoncentrować myśli, zespolić działania. One również przypominają o rzeczywistości duchowej, niewidzialnej, niedostrzegalnej, która także istnieje wokół nas. Stawianie pomników, tablic, krzyży jest formą szacunku, podziwu i miłości do świętych. Zresztą dotyczy to także innych wybitnych osób, które zasłużyły się dla życia społecznego, dla patriotyzmu, dla nauki. Stawiając im pomniki staramy się lepiej zachować ich w pamięci, oddać hołd ich geniuszowi lub bohaterstwu. W wypadku błogosławionego księdza Jerzego wszelkie znaki materialnej pamięci: pomniki, portrety, tablice, krzyże, przypominają o błogosławionym Patronie i mobilizują nas, aby wzorować się na świadectwie jego życia i wypraszać łaski we wszystkich ważnych dla nas sprawach.
Dziękuję za rozmowę!
rozmawiała: Elżbieta Belkius.
fot. wikimediacommons
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl