Rekonstrukcja historyczna i rajd "Kampinos 44"
W niedzielę 15 czerwca zapraszamy na rekonstrukcję bitwy partyzanckiej, która odbedzie się o godzinie 12.00 na Polanie Jakubów (przy budynku Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie) z udziałem stu rekonstruktorów i pojazdów wojskowych.
Niedzielne popisy rekonstrukcyjne poprzedzać będzie w dniach 12-15 czerwca rajd pieszy „Kampinos 44” szlakiem Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK, zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego, Prezydentem Płocka, Burmistrzem Łomianek i Wójtem Izabelina.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Biskup Polowy Józef Guzdek, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Rajd „Kampinos 44”, podobnie jak wcześniejsze piesze eskapady organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, ma na celu popularyzację w atrakcyjny sposób historii ugrupowań partyzanckich, poprzez połączenie elementów gier terenowych, podchodów i warsztatów edukacyjnych.
Tegoroczny rajd na terenie Puszczy Kampinoskiej poświęcony będzie historii Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej oraz Grupy AK Kampinos, w szczególności walk toczonych przez żołnierzy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK – tzw. Doliniaków.
Jak dowiadujemy się z nadresłanego do redakcji portalu prawy.pl zaproszenia, dla uczestników marszu oraz osób zainteresowanych akcją organizator przygotuje broszurę opisująca w popularyzatorskiej formie szlak bojowy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK oraz walki toczone w Puszczy Kampinoskiej, pocztówki z wizerunkami i biogramami patronów patroli, specjalnie zaprojektowane koszulki oraz blaszane ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Trasy rajdu przebiegają przez tereny, na których toczyły się walki partyzanckie. Uczestnicy – mazowieccy harcerze i uczniowie szkół średnich – będą mogli poznać miejsca pamięci znajdujące się na terenie Puszczy Kampinoskiej: pomniki, cmentarze, miejsca potyczek. Trasy zostały zaplanowane tak, aby młodzież mogła poznać miejsca atrakcyjne także pod względem przyrodniczo-krajoznawczym. Istotnym elementem rajdu będzie zaangażowanie grup rekonstrukcji historycznej.
Uroczyste zakończenie połączone będzie ze wspomnianą na początku zaproszenia rekonstrukcją bitwy partyzanckiej, w niedzielę 15 czerwca o godzinie 12.00 na Polanie Jakubów przy budynku Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie.
Artur Balana
źródło: inf. prasowa / IPN
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl