Stadion Leśny – kielecki Katyń

0
0
0
/

W okresie II wojny światowej Stadion Leśny w Kielcach był miejscem masowych egzekucji polskiego ruchu oporu i inteligencji. 12 czerwca 1940 r. w ramach akcji AB niemiecki okupant rozstrzelał tu 63 Polaków z miejscowego więzienia.


Podobnie jaki dziś, również przed II wojną światową znajdujący się w południowej części Kielc Stadion Leśny był terenem rekreacyjno–sportowym. W czerwcu 1933 r. dokonano tam otwarcia basenów, w uroczystości wziął wówczas udział prezydent RP Ignacy Mościcki oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina.

Po zajęciu Kielc Niemcy utworzyli na stadionie obóz jeniecki dla polskich żołnierzy. Od 1940 r. przeprowadzano tu masowe egzekucje w ramach akcji AB, która była konsekwencją podpisanego przez stronę rosyjską i niemiecką paktu, mówiącego o współpracy w zwalczaniu polskiego ruchu oporu i wyniszczeniu polskich elit.

W egzekucjach niejednokrotnie uczestniczył szef kieleckiego gestapo Karl Essig. Rozstrzeliwano przede wszystkim osoby przetrzymywane w kieleckim więzieniu. Podczas pierwszej egzekucji przeprowadzonej 26 lutego 1940 r. zamordowano 14 osób.

12 czerwca 1940 r. rozstrzelano 63 osoby - oficerów Wojska Polskiego, nauczycieli, duchownych. Znaleźli się wśród nich m.in. poseł na Sejm i kpt. 4 Pułku Piechoty Legionów Jan Ostachowski, kierownik szkoły w Piotrkowicach i oficer rezerwy Stanisław Barłóg oraz ojciec Jan Finc, przełożony klasztoru na Świętym Krzyżu.

Egzekucje na stadionie trwały przez cały okres okupacji. We wrześniu 1944 r. rozstrzelano tu 17-letniego Wojtka Szczepaniaka, harcerza Szarych Szeregów i kuriera AK, zatrzymanego podczas przenoszenia meldunku dla partyzantów.

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. została przeprowadzona ekshumacja masowych grobów. Szacuje się, że na terenie Stadionu Leśnego z rąk niemieckiego okupanta mogło zginąć kilka tysięcy mieszkańców Kielc i okolic. Stąd miejsce to nazywane jest czasami „kieleckim Katyniem”.

Pomordowanych Kielczan upamiętnia odsłonięty w 1960 r. pomnik, znajdujący się na Górze Pierścienicy.

Paweł Brojek
Na zdjęciu: Pomnik straceń na terenie Stadionu Leśnego w Kielcach, fot. wrota-swietokrzyskie.pl


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną