Asyż: uroczyste zobowiązanie do pokoju

0
0
0
/

W 25. rocznicę Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, Asyż będzie gościł liderów różnych religii jak również osoby niewierzące. Centralnym punktem tegorocznego spotkania, które rozpocznie się dziś, będzie uroczyste zobowiązanie do pokoju. Inicjatorem uroczystości jest Ojciec Święty Benedykt XVI.


Oficjalnie zaproszeni uczestnicy spotkania do Asyżu udadzą się, wspólnie pociągiem z Watykanu. W wagonie, w którym będzie podróżował Ojciec Święty będą obecni liderzy delegacji poszczególnych religii i wyznań chrześcijańskich.

Dzień będzie podzielony na dwa zasadnicze bloki, składające się z wystąpień przedstawicieli różnych delegacji. Pierwszy odbędzie się w Bazylice Matki Bożej Anielskiej, a drugi na placu przed Bazyliką św. Franciszka, gdzie odbywały się poprzednie spotkania międzyreligijne. Każdą z tych dwóch części zamkną przemówienia Ojca Świętego. Benedykt XVI zakończy także całe spotkanie, po czym uda się do grobu Franciszka. Będą mu mogli w tym towarzyszyć inni uczestnicy spotkania.

Sam wymiar religijny spotkania został zredukowany do minimum. Bloki wystąpień zostaną przedzielone obiadem. Po posiłku uczestnicy rozejdą się do swoich pokojów w domu pielgrzyma. Tam każdy z nich będzie miał godzinę czasu na milczenie, refleksję bądź też modlitwę. Będzie także możliwość wysłuchania koncertu chórów diecezjalnego i franciszkańskiego oraz dwóch focolarińskich zespołów Gen Verde i Gen Rosso.

W spotkaniu przewidziano także momenty symboliczne takie jak: zapalenie lampek, przekazanie sobie znaku pokoju czy wspomniane już uroczyste zobowiązanie do pokoju.
 
Międzyreligijny szczyt dla pokoju potrwa cały dzień. Jego uczestnicy wyruszą z Watykanu o 8:00 rano. Powrót do Rzymu zaplanowany jest na godz. 20:30. Nazajutrz Papież jeszcze raz spotka się, w Watykanie, z delegacjami a kardynał sekretarz stanu wyda dla nich obiad.

Ojciec Święty Benedykt XVI do spotkania w Asyżu przygotuje się poprzez specjalną Liturgię Słowa, która odbyła się dzień wcześniej, w Auli Pawła VI, zamiast audiencji ogólnej.
 
Tego samego dnia, o godz. 9:00 Izrael oraz Żydowski Fundusz Narodowy przekażą Ogrodom Watykańskim 400-letnie drzewo oliwne z Nazaretu. Jak podała izraelska ambasada, dar ten ma być znakiem pokojowych aspiracji tego kraju względem wszystkich narodów i religii. W imieniu Papieża dar przyjmie kard. Tarcisio Bertone.

Światowy Dzień Modlitw o Pokój odbył, się po raz pierwszy, w 1986 roku w Asyżu z inicjatywy bł. Jana Pawła II. Datę tegorocznego spotkania ogłosił Ojciec Święty Benedykt XVI 1stycznia, czyli w dniu kiedy Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju.

Agata Bruchwald
Źródło: radiovaticana.org

 

fot. prezydent.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną