Polskość

Stypa u Kolendy w Wigilię

Boże Narodzenie to musi być ciężkie doświadczenie dla TVN’u. Fakty po faktach – to naprawdę świetna nazwa dla programu. Właściwie w ten sposób powinien się nazywać cały kanał TVN, bo imaginacja twórców jest posunięta do tak ‘pofaktycznego’ stopnia, że oglądać to i nie pęknąć ze śmiechu to wyzwanie.

Poświątecznie zajrzałam do tego świata. Jakoś tak wypalone blichtrem kabarety nużą, sejm przycichł, wiadomości TVP 1 bez sondażu… Myślę sobie: a może poszukam jakiś rozweselających faktów w… Faktach po faktach?

I dwa fakty się znalazły. Jeden fakt nazywał się Jerzy Stuhr, a drugi Jerzy Radziwiłowicz. Faktem nadrzędnym była Katarzyna nomen-omen Kolenda-Zaleska. Ależ ona była smutna tego dnia! Od razu widać że TVN’owi naprawdę źle z faktem narodzin Syna Bożego.

Na samym początku więc padło pytanie spod brwi traumatycznie wstrząśniętej redaktor o nastrój panów aktorów. A konkretnie o nastrój przedświąteczny. Dokładnie o to, czy panowie w nim są.

Panowie nie domyślili się, o co chodzi. Bez rozpisanych ról niekiedy ciężko przemawiać! Chodziło o to, iż nie można być w nastroju do świętowania, gdy nasz kraj upada nie tam gdzie ma… A miał upaść w zadek Angeli, co byłoby rzekomą wolnością.

Bez scenariuszy na kartce jednak panowie aktorzy nie podołali. Od razu wskazali na rodzinność świąt. Nawet o dzieciach Pan Jurek opowiadał, że „już” mają swoje obowiązki rodzinne, bo do zeszłego roku owe maleństwa jeszcze takowych być może nie miały? A zatem mamy kolejny fakt w Faktach po faktach. Uwaga! Maleństwa Jerzego Stuhra się usamodzielniły!

Uff… A jednak dojrzewanie czasem miewa swój kres! Można by nawet pomyśleć, że w tym roku latorośle aktora sobie już barszczyk same ugotują, czy tam karpia po żydowsku zrobią… Ale nie. Dają nogę. Wyjeżdżają. Taka to moda teraz – ze wzruszeniem opowiada Jerzy Stuhr. Aktor ten, gdy tak rzewnie przemawia… gdy się wzrusza… Ach! Nawet ludzki człowiek z tego Piszczyka.

Pani redaktor, z resztą przypomnijmy: Kolenda-Zaleska, wigilijnie przystrojona w żałobną czerń, jednak przyparła z powrotem do scenariusza, bo jak mocno podkreśliła mieli mówić o Polsce. To znaczy o TYM ‘co się dzieje’, o TYM nastroju.

No to się panowie aktorzy pozbierali. Sufler Kolenda-Zaleska popatrzyła na nich znacząco, także oni od razu w głowach usłyszeli wyraźnie: ‘TA sytuacja’ i ‘TEN nastrój’. Wtedy im kliknęło i dalej już poleciało.

Oj! Było się z tą rodzinnością nie wysypywać panie Jerzy! A tu naturalnie wyszło i się wydało… I pani Kolenda w Wigilię musiała ratować sytuację, żeby robiło się jednak gorzej…

I w tym, co tak straszliwe, w tej Polsce, jednak pan Jerzy jakoś postanowił się – jak sam to określił- ‘zagospodarować’. Musiał, bo się jemu ustrój zmienił. On mieszka w kraju o ustroju niemal policyjnym! (Wyemigrował gdzieś?)

Ajajaj! To gdzie ci KOD-aktorzy teraz mieszkają? Może apartamenty mają za bardzo ogrodzone kolczatką? Albo pan Stuhr pomylił scenariusz i odtwarzał teksty z „Sexmisji”?

Pan Radziwiłowicz w Sexmisji jednak nie grał, to i się szybko zgodził z przedmówcą. Ale dalej znów poszedł w poprzek TVN’owskiego scenariusza, bo święta znów się pokojarzyły z rodziną. No i główna dyrygentka wigilijnego duetu pewnie się zdenerwowała.

Hahaha! I jakich tu teraz gości zaprosić, żeby się z naturalnych skłonności nie wysypywali pani Kolendo?

W sumie pierwsze minuty wypowiedzi całej trójki były dokładnie o niczym. Słowa zionęły brakiem słów. Nuda. Nuda. Nuda. Nawet nie było z czego się pośmiać. Ale najbardziej merytoryczne były jednak wzdychania, spojrzenia w glebę, dramat postawy rozpisany na trzech aktorów, ciężka nuta w głosach… Po prostu taka sobie jakby mała grupa terapeutyczna na wizji. Ciekawe tylko z czego się leczą?

A tak nota bene: Lepiej by im wyszło, gdyby przygotowali pantomimę na ten wieczór. Byłoby bardziej wiarygodnie.

Osobiście wytrzymałam do 4 minuty 28 sekundy, gdy KOD-aktor Jerzy Stuhr wezwał hierarchów i polityków do… zniesienia tradycji stawiania dodatkowego talerzyka na stole wigilijnym. Skoro nie chcemy uchodźców… Dalej nie dałam rady. Fakty po faktach są zbyt żenujące, nawet odtwarzane w sieci w roli starego kotleta w kilka dni po ich emisji i tylko do pośmiania się.

Cóż jednak z tymi biedakami robić?

Pogrążonych w traumie KOD-aktorów trzeba jakoś odesłać do TEJ Angeli Merkel. Choć nie wiadomo czy ta ma w zwyczaju ustawiać dodatkowe talerzyki na stole?

Jedźcie tam. Będziecie żyli długo i szczęśliwie w zaodrzańskim raju. I jako uchodźcy będziecie współodczuwać z pozostałymi uchodźcami. Może im teatr zorganizujecie?

A my pozostaniemy tu w Polsce. Co prawda bez wyrzutów sumienia, że Was już nie słuchamy i nie oglądamy, ale wciąż z dodatkowym talerzem na stole wigilijnym, bo dokładnie wiemy, dlaczego go stawiamy.

I damy sobie radę bez waszych traumatycznych westchnień. Idźcie wzdychać gdzie indziej. Do tego nie trzeba mieć ani gaży, ani suflera. Nawet takiego jak pani Kolenda-Zaleska.

Katarzyna Chrzan

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. prawo

  28 grudnia 2017 at 01:07

  Dawno się tak nie ubawiłem. W końcu coś z polotem!
  Świetny tekst – gratuluję!

  • Marian

   28 grudnia 2017 at 07:53

   Zgoda, tekst z polotem. Jak miło. 🙂

 2. Danka

  28 grudnia 2017 at 02:05

  Jasne, super;) Pieniadze szczescia nie daaaaja…nawet takie duuuze z fozzzzzu.Sorry, bsba z wozu mialo byc.To dwom koniom lzej, po kole/n/ dzie.Finita la kole/n/da.Co z Seksmisja?

  • Maciek

   28 grudnia 2017 at 07:49

   Jak to co ? 🙂 „Koń… Krowa, kura, kaczka… Kura, kaczka, drób…(…) O! Jest! Widzę! Droga… Chyba na Ostrołękę.” 🙂

   • Maciek

    28 grudnia 2017 at 07:54

    🙂
    „A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana… Dialogi niedobre… Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. ”

    „Proszę pana, ja jestem umysł ścisły. Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę.”

    „Przejdźmy od słów do czynów. Chciałem powiedzieć kilka słów. ”

    „Pan mówi o tekście, ale pan ma na myśli wyłącznie treści, których tu nie ma. Aha. No więc jeśli to jest forma bez treści, to nie ma to waloru obiektywności, no więc jest to formalizm. I to jest groźne, ale formalizm jest jeszcze groźny dlatego, że jak nie ma tam treści, to po prostu można tam sobie podkładać różne treści i może nawet takie, które by nam tu nie odpowiadały.”

    • Maciek

     28 grudnia 2017 at 07:55

     🙂

     • Maciek

      28 grudnia 2017 at 08:19

      „Przepraszam państwa – to państwa? (…) Zachował się bardzo nieprzyzwoicie! Pozbawił mnie posiłku! (…)
      – Bardzo mi przykro. Inżynier Mamoń jestem.
      – Bardzo mi przykro – Sidorowski.”

      „Pytania są tendencyjne.”

      „– Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda… Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący… Yyyy… Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący… Czarna za – lub odwrotnie: czarna za… Yyyy… Czarna przeciw – biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza.
      – No świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?”

      „W damskiej ubikacji napisane jest „głupi kaowiec”.”

      Było coś jeszcze więcej u Kolędy ?… Bo niestety nie oglądałem 🙂

     • Maciek

      28 grudnia 2017 at 08:31

      No może jeszcze 🙂 :

      „Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu… Mmmm… Tak, nie… Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy.”

      „I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo.”

   • Danka

    28 grudnia 2017 at 10:18

    Z czego to? I od razu co do formy i tresci: Przerost formy nad trescia jest nie tylko ich opowiescia.Zadbac warto o tresci, by choc w czesci w te formy je zmiescic.Forma bez tresci jest pusta, jak wydrazona w srodku wielka
    kapusta.Rzucisz sie na nia ze smakiem, a zostaniesz z rozdziawiona buzia i z pustym widlakiem.
    Ps./ neo-nazwa widelca, co by bylo do rymu;)/

    • Maciek

     28 grudnia 2017 at 10:45

     Z czego to ? … 🙂 W moich zgredowskich czasach tego typu niewiedza wykluczała z towarzystwa 🙂 . Czasy ,gdy nie było telefonów komórkowych ,cóż za „vintage” 🙂 . No a teraz są … no te wyszukiwarki internetowe ,by nie uprawieć krypciochy 🙂

 3. andzia

  28 grudnia 2017 at 09:19

  Niech wyjeżdżają, wolna droga! Komorowska kiedyś zachęcała Polaków do wyjazdów- że to takie pożyteczne, pouczające. Niech pani Kolenda i Sztur zamiast biadolić, pakują torby i menele i hajda do Europy multi kulti i z „wartościami”.

 4. michu

  28 grudnia 2017 at 10:02

  Każdy przecież może do swojego domu zaprosić kogo chce. A jak mu mało to może w swoim domu nawet 15 migrantów zaprosić i jeszcze im mercedesy zafundować (bo smartfony mają lepsze od niego).

 5. Danka

  28 grudnia 2017 at 10:24

  Nooo, coraz ciasniej sie robi , bo ten milion, czy dwa Ukraincow gdzies musi mieszkac.A swoja droga, gdzie oni mieszkaja? Slyszalam, ze sporo zajmuje oczyszczone kamienice, gdzie powstaly hostele.Tak? Co z komisjami ds afer reprywatyzacyjnych np.w Krakowie? Tam az kipi.

 6. www.o2.pl

  28 grudnia 2017 at 10:50

  Naukowiec z żoną znęcali się nad dziećmi. Urządzili im prawdziwe piekło.

 7. www.o2.pl

  28 grudnia 2017 at 10:53

  Polacy oskarżeni o brutalne zabójstwo w Londynie.

 8. Soroka

  28 grudnia 2017 at 11:19

  Pani Kasiu! W okresie oktawy Bożego Narodzenia skalała Pani swoje zmysły w takim szambie? Co też Panią tam skusiło?

 9. m

  28 grudnia 2017 at 16:50

  Znaliście to?

  A nadzieja znów wstąpi w nas,
  Nieobecnych pojawią się cienie.
  Uwierzymy kolejny raz,
  W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
  I choć przygasł Świąteczny gwar,
  Bo zabrakło znów czyjegoś głosu.
  Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
  Wbrew tak zwanej ironii losu.

  Daj nam wiarę, że to ma sens,
  Że nie trzeba żałować przyjaciół.
  Że gdziekolwiek są dobrze im jest,
  Bo są z nami choć w innej postaci.
  I przekonaj, że tak ma być,
  Że po głosach tych wciąż drży powietrze,
  Że odeszli po to by żyć.
  I tym razem będą żyć wiecznie.

  Przyjdź na świat,
  By wyrównać rachunki strat.
  Żeby zająć wśród nas,
  Puste miejsce przy stole.
  Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
  I zapomnieć że są puste miejsca przy stole.

  A nadzieja znów wstąpi w nas,
  Nieobecnych pojawią się cienie.
  Uwierzyli kolejny raz,
  W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
  I choć przygasł świąteczny gwar,
  Bo zabrakło znów czyjegoś głosu.
  Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
  Wbrew tak zwanej ironii losu.

  Przyjdź na świat,
  By wyrównać rachunki strat.
  Żeby zająć wśród nas,
  Puste miejsce przy stole.
  Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
  I zapomnieć że są puste miejsca przy stole.

  Przyjdź na świat,
  By wyrównać rachunki strat.
  Żeby zająć wśród nas,
  Puste miejsce przy stole.
  Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
  I zapomnieć że są puste miejsca przy stole.

 10. Ton

  28 grudnia 2017 at 17:30

  Mhm, też próbowałam oglądać, ale jednak nie dałam rady

 11. Statystyczny

  29 grudnia 2017 at 00:19

  Kolęda to ta stronnicza idiotka ktora zrobiła z ryżego folksdojcza masona,malarza kominów doktora???,niech sie inne kabareciarstwo schowa ,bo nikt inny by na takie coś nie wpadł jak jej sie przytrafiło ,w uchu prezesa by mogła zagrać sama siebie ,jakim trzeba byc skretyniały i służalczymi idiota zeby sie dopuścić tego czego dopuściła sie ta kolenda-Zaleska?,jest zdolna ryżemu folksdojczów zrobić rowa na wizji,byle tylko srebniki za to dostała.jezeli chodzi o tego Szczura którego komuna zrobiła aktorem,rektorem,i lewackim autorytetem ,on tak musi bo wszystko im zawdzięcza wiec śpiewa jak mu zagrają,chociaż raz pokazał swoją prawdziwa twarz w filmie Wodzirej ,takich ludzi sie nie słucha tylko przełącza kanały bo oni i tak nie maja nic ciekawego do powiedzenia po tym jak zawalił im sie ten ich świat kiedy byli przy korycie,dzisiaj żyją te kanalie jedynie wspomnieniami i marzą im sie kryształowe noce czy godzina W???,mam nadzieje ze PIS zdobędzie konstytucyjna większość i napisze prawdziwa konstytucję oraz wyprostuje te patologie w sadach,prokuraturze i w całym publicznym życiu zwyczajnych Polaków których tak chętnie niszczono za tamtej obcej władzy ryżego doktora od malowania kominów i służeniu hitlerowskim Niemca i zlewaczalej masońskiej zachodniej Europie ktora nas planowała zmazać z map świata i globusów ,to była Reka i opaczność Boża ktora obroniła Polskość i normalnych Polaków

 12. Kmicic

  29 grudnia 2017 at 15:06

  Ech wy „katolicy” , „chrześcijanie” tak jest mi was żal , w łyżce wody utopilibyście bliźniego.
  Miłość bliźniego macie w du..e , bo ten bliźni to nie wasz bliźni.

  • andzia

   29 grudnia 2017 at 18:36

   Bliżni według Ewangelii to potrzebujący a nie szubrawcy i oszuści.Popieranie takich zakłamańców, to utożsamianie się z nimi. A tego katolikowi nie przystoi. Czytaj więcej komentarzy do Ewangelii, bo jak widać sam błądzisz.

 13. młynek

  29 grudnia 2017 at 17:12

  Większego chrzanienia jeszcze nigdy nie spotkałem, a zaprezentowany poziom dyskusji w tym paszkwilu tak się ma do umiejętności i pozycji Katarzyny Kolendy, jak pięść do nosa. Trzeba się jeszcze długo uczyć, szanowna pani…

  • m

   29 grudnia 2017 at 18:35

   ‚… i pozycji Katarzyny Kolendy …” – tak mi się skojarzyło: Każda jej pozycja, to już propozycja.

  • Kmicic

   29 grudnia 2017 at 20:42

   @młynek

   Kolego skąd jesteś , pytam bo wydajesz mi się znajomym z nazwiska 🙂

 14. imitnqp

  14 kwietnia 2020 at 17:38

  Granulated possibility is of the ontogenesis can then Cialis cost visits may of loosening is midthigh facultatively

 15. where to buy cialis

  21 kwietnia 2020 at 16:26

  Usdpic kpeble Cialis woman cialis walmart

 16. where to buy cialis

  21 kwietnia 2020 at 16:27

  Usdpic kpeble Cialis woman cialis walmart

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra