Kościół

Duch Święty ma więcej danych – zaufać Jemu, nie sobie

Medytacje ewangeliczne z dnia 7 stycznia 2018 rok, Ewangelia (Mk 1, 7-11).

Jan Chrzciciel tak głosił: «idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».

W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na Niego. A z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».

Chrzest Duchem Świętym to niejako osiągnięcie dojrzałości w wierze, któremu towarzyszy wiele łask. Pytanie, czy przyjmując Sakrament Bierzmowania rzeczywiście jesteśmy w tej wierze dojrzali? Czy człowiek w ogóle może o sobie powiedzieć, że jego wiara jest naprawdę dojrzała, czy to przed czy po otrzymaniu chrztu w Duchu Świętym? Może właśnie warto uświadomić sobie własną niedojrzałość, bo przecież całe nasze życie jest czasem dojrzewania w wierze, jeżeli tylko zechcemy właśnie na to ten czas poświęcić…

Nie ma co spodziewać się przy tej okazji żadnych spektakularnych zjawisk jak te towarzyszące zstąpieniu Ducha Świętego na Jezusa, ale to nie oznacza, że tego Ducha nie otrzymujemy. Nie tylko że Go otrzymujemy, to jeszcze za każdym razem, kiedy tego potrzebujemy, możemy się do Niego zwrócić. Mówiąc w prostych, żołnierskich słowach: Duch Święty ma zdecydowanie więcej danych i lepszy ogląd na sytuację naszego życia niż my, i na pewno naszej modlitwy nie pozostawi bez odpowiedzi. Najtrudniejsze to wypuścić z rąk kierownicę własnego życia i w ufności i zawierzeniu dać się poprowadzić, nawet jeżeli wyda się to czystym szaleństwem. Ale przecież to dojrzewanie polega właśnie na tym…

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Soroka

    7 stycznia 2018 at 14:03

    „Czy człowiek w ogóle może o sobie powiedzieć, że jego wiara jest naprawdę dojrzała”
    Tak może sobie człowiek powiedzieć wtedy, gdy jego wiara w Boga będzie na poziomie wiedzy, czyli że będzie przekonany o bóstwie Boga, tak jakby Go poznał zmysłami, choć nie poznał.
    Bóg chrześcijan jest Bogiem prawdziwym i nie posługuje się czarami. Bierzmowani mają być ludzie rzeczywiście dojrzali w wierze, bo sam obrzęd nikogo takim nie zrobi. Światło Ducha Świętego jest zawarte w każdej prawdzie (rzeczywistości) i aby ono człowieka oświeciło, musi patrzeć na prawdę przez pryzmat dobrej woli, czyli mając ducha w stanie miłości, tzn, napełnionego tylko wolą postępowania sprawiedliwego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra