Wstęp do eksperymentów na żywych ludziach!!!
Ludzka komórka jajowa używana do wytwarzania komórek macierzystych, a niezdolna do rozwinięcia się w żywy embrion może w pewnych okolicznościach być objęta patentem - orzekł szef prawnej grupy eksperckiej Unii Europejskiej. Pedro Cruz Villalon oświadczył ponadto, że takie komórki jajowe nie zawierają się w definicji ludzkiego embrionu.
Prawnik zarekomendował Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, aby tym samym uznał, że nie podlegają one pod prawo UE, zabraniające przyznawania patentów na komórki jajowe, które mają możliwość rozwinąć się w ludzki embrion. Trybunał uznał te rekomendacje za zasadne w dużej ich większości.
Cruz Villalon wypowiadał się w sprawie wniesionej przez korporację pracującą nad komórkami macierzystymi przeciwko brytyjskiemu Urzędowi Patentowemu, gdyż ten odmówił przyznania firmie dwóch patentów.
Brytyjskie władze argumentowały, że komórki jajowe, o których mowa, były aktywne i rozwijające się, nawet jeżeli nie zostały zapłodnione spermą, zatem zgodnie z europejskim prawem, firma nie mogła starać się o pozyskanie dla nich patentu.
Ośrodek badawczy zaskarżył decyzję urzędu, twierdząc, że komórki jajowe, aktywowane przez proces chemiczny znany jako partenogeneza, nie mógł doprowadzić do wytworzenia z nich istot ludzkich, ponieważ brakowało niezbędnych do tego fragmentów łańcucha DNA.
Anna Wiejak
Źródło: EUbusiness
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl