Morscy rozbójnicy są dziś wszechobecni w popkulturze. Na ich temat narosło wiele mitów, ba! nawet sami historycy nie zawsze potrafią odpowiedzieć, gdzie kończy się prawda, a zaczyna fikcja. Oto kilka mitów, które wiążą się z piratami.
1.Czarna flaga z czaszką i skrzyżowanymi kośćmi - choć w istocie czarne flagi z takim motywem były popularne, to oprócz nich były motywy uzbrojonych rąk a nawet flagi czerwone. Ponadto piracka bandera nie była wywieszona bez przerwy, często piracki statek pływał pod fałszywą banderą i dopiero tuż przed atakiem wywieszał tą prawdziwą.
2.Zrzucenie z deski do morza - w rzeczywistości piraci nie stosowali tej metody, a jeśli już - to niezwykle rzadko. Woleli rozwiązanie praktyczniejsze - natychmiastową egzekucję, bez spaceru po desce.
3. Przystojni awanturnicy - ten stereotyp ma niewiele wspólnego z rzeczywistością; na morzu trudno było o jakiekolwiek źródło witaminy C, co prowadziło do tego, że bardzo wielu piratów cierpiało na szkorbut. Szkorbut zaś wywołuje osłabienie, krwawienia oraz wypadanie zębów. Ponadto wśród piratów powszechne były choroby weneryczne.
Jak wspomniałem, pewnych rzeczy nie da się ustalić, bowiem mity zrosły się z prawdą historyczną. Państwa z zamorskimi koloniami przedstawiały piratów w jak najgorszym świetle, oni sami zaś chwalili się i wyolbrzymiali swe czyny. Ponadto na nasz sposób myślenia o piratach miały wpływ książki takie jak ,,Piotruś Pan" czy ,,Wyspa skarbów" oraz filmy z serii ,,Piraci z Karaibów".
Jak widać niegdysiejsze utrapienie światowych władców jest dziś ikoną popkultury. Jak widać czas leczy rany, bowiem do tej pory nie spotkałem się z pozytywnym prezentowaniem współczesnych somalijskich piratów.