Franciszek podziękował Meriam Ibrahim za świadectwo wiary
Zakończył się dramat sudańskiej chrześcijanki. Meriam Ibrahim jest nareszcie wolna. Dzięki wysiłkom włoskiej dyplomacji przyleciała wczoraj wraz z mężem i dwojgiem dzieci do Rzymu. Od razu spełniło się też jej marzenie. Odwiedziła z rodziną Stolicę Piotrową i rozmawiała z papieżem Franciszkiem – podaje Radio Watykańskie.
Spotkanie trwało ponad pół godziny. Ojciec Święty podziękował Meriam za jej odważne świadectwo wytrwałości w wierze. Z kolei kobieta mówiła o tym, jak ważne były dla niej modlitwa i wsparcie papieża oraz pamięć o niej innych wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli. Watykański rzecznik podkreślił, że to spotkanie Meriam z Ojcem Świętym urasta do rangi symbolu. „Papież chciał w ten sposób okazać swą bliskość, zatroskanie i modlitewną pamięć o wszystkich, którzy cierpią ze względu na wiarę, szczególnie o chrześcijanach, którzy doznają prześladowań i ograniczenia wolności religijnej” – podkreślił po spotkaniu ks. Federico Lombardi.
Meriam przyleciała do Rzymu specjalnym samolotem, udostępnionym przez włoski rząd. Towarzyszył jej wiceminister spraw zagranicznych Lapo Pistelli, który w ostatnich tygodniach aktywnie zaangażował się w jej uwolnienie. Na lotnisku sudańską katoliczkę przywitał premier Włoch. Mateo Renzi mówił ostatnio w Strasburgu, że „jeśli mieszkańcy Starego Kontynentu nie podejmą konkretnych działań w obronie jej praw, to nie będą godni nazywać się Europejczykami”. Szczegóły dotyczące uwolnienia kobiety nie są znane. Wiadomo tylko, że Rzym jest jedynie przystankiem w drodze do Stanów Zjednoczonych.
27-letnia Meriam od prawie miesiąca przebywała na terenie amerykańskiej ambasady w Chartumie po tym, jak sudańskie służby podważyły autentyczność jej dokumentów, gdy próbowała wyjechać do USA. Kobieta została aresztowana z rodziną na lotnisku dzień po uniewinnieniu jej przez sudański trybunał od fałszywego zarzutu porzucenia islamu i przejścia na chrześcijaństwo. Za rzekomą apostazję została pierwotnie skazana na śmierć. Gdy zaproponowano jej wolność za „powrót na łono islamu”, odmówiła wyrzeczenia się Chrystusa. W więzieniu urodziła córeczkę.
bz/rv
Źródło: Radio Watykańskie
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl