Dzisiejsza Polska jest krajem średniej wielkości o powierzchni nieco ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. Rzeczpospolita Obojga Narodów była krajem znacznie większym, kiedy jednak osiągnęła największe rozmiary?
Odpowiedź brzmi: w wyniku rozejmu w Dywilinie, który kończył okres dymitriad. Podpisano go w grudniu 1618 roku, zaś wszedł w życie w styczniu 1619 roku. Na jego mocy Rzeczpospolita powiększyła się o Siewierszczyznę, Czernihowszczyznę i Smoleńszczyznę.
Po tych zdobyczach państwo polsko-litewskie osiągnęło rozmiar około miliona kilometrów kwadratowych. To mniej więcej tyle, ile posiada współczesny Egipt.
Jeżeli nałożymy Rzeczpospolitą Obojga Narodów na obecną mapę Europy, to zobaczymy, że w skład tego państwa wraz z jego lennami wchodziłaby większa część Polski, odrobina Słowacji i Rumunii, jak również skrawek Mołdawii, część Rosji, duża część Ukrainy, całe Litwa, Łotwa i Białoruś a także duża część Estonii. W porównaniu do dzisiejszych rozmiarów Polski to naprawdę wiele.
Stan ten jednak nie trwał niestety długo. Już w 1622 roku na mocy rozejmu ze Szwecją w Mitawie Rzeczpospolita utraciła dużą część Inflant. Warto jednak pamiętać o czasach gdy Rzeczpospolita Obojga Narodów była wielkości Egiptu -nie tylko porównując bowiem, ale spoglądając na Jej wielkowymiarową świetność będziemy jeszcze bardziej dumni jako Polacy.