Polska jest ofiarą agresji z wielu stron, w tym i ze strony Rosji. Imperializm rosyjski nie ma jednak tylko antypolskiego oblicza, Rosja dąży do zdominowania prawie wszystkich krajów mających nieszczęście z nią graniczyć.
Okazją do poznania zagadnień związanych z rosyjskim imperializmem jest wydana nakładem wydawnictwa Rytm praca „W uścisku Moskwy. Obszar poradziecki” autorstwa Maliny Kaszuby. Autorka uzyskała stopień doktora nauk wojskowych o specjalności bezpieczeństwo międzynarodowe na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej.
Imperialistyczne dążenia współczesnej Rosji najlepiej oddają słowa Władymira Putina: „rozpad Związku Radzieckiego był wielką geopolityczną katastrofą XX wieku. Dla narodu rosyjskiego był on prawdziwym dramatem”. Rozpad ZSRR oznaczał utratę kontroli Rosji nas 1/4 terytorium i nad 150 milionami ludzi (nie licząc utraty kontroli nad zniewolonymi przez sowiecką Rosję krajami bloku socjalistycznego).
W wyniku rozpadu ZSRR Rosja straciła kontrole nad terenami nadbałtyckimi (Litwą, Łotwą i Estonią), Azją Środkową (Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem), Kaukazem (Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem), Europą Wschodnią (Ukrainą, Białorusią, Mołdawią). Rozpad ZSRR pokazał słabość ideową, ustrojową i ekonomiczną Rosji.
W wyniku rozpadu ZSRR Rosja przestała być światowym mocarstwem i stała się zależna od zachodu i USA. Rosję najbardziej bolał brak szacunku ze strony Zachodu i ekspansja geopolityczna USA, wynikająca z prozachodnich aspiracji narodów do tej pory zniewolonych przez Rosję. Rosja uważa nadal teren byłego ZSRR za swoją strefę wpływów. „Władze rosyjskie są przekonane, że przywództwo Moskwy na obszarze poradzieckim jest niepodzielne oraz bezdyskusyjne i dlatego Rosja ingeruje w politykę państw poradzieckich”. Malina Kaszuba w swojej pracy bardzo dokładnie opisała historie najnowszych relacji Rosji z Zachodem - w tym systematyczne pogarszanie się tych stosunków.
Ideową podstawą dla rosyjskiego imperializmu jest koncepcja „rosyjskiego świata” („Ruskij Mir”) obejmująca nie tylko ludzi narodowości rosyjskiej, ale także "członków innych grup etnicznych, mieszkających na terenie Rosji lub ZSRR, mówiących po rosyjsku i utożsamiających się z rosyjską kultura”. Według tej koncepcji Rosjanie mieszkający poza Rosją muszą ją wspierać i propagować w innych krajach rosyjską ideologie, być zapleczem dla rosyjskiego wywiadu i rosyjskiej propagandy.
Ekspansje terytorialną Rosji rozpoczął Iwan Groźny w XVI wieku. W XVIII wieku dzięki pokonaniu Szwedów Rosja zdobyła kontrolę nad Bałtykiem. W XIX wieku Rosja pokonała Francję, dzięki czemu współtworzyła ład w Europie. „Na początku XX wieku Rosja była piątą potęgą przemysłową i największym producentem artykułów rolnych w Europie”. Rewolucja bolszewicka skutecznie zniszczyła rosyjski potencjał gospodarczy, pomimo to Rosjanie uznają komunizm nie za tragedię swojego narodu, ale za część dziedzictwa historycznego z którego są dumni. ZSRR był największym zwycięzcą II wojny światowej, dzięki czemu powstało sowieckie imperium.