Kościół

Ekstremalne rekolekcje – czy znajdziemy na nie czas? Czy starczy nam sił?

Medytacje ewangeliczne z dnia 18 lutego 2018 roku, Mk 1, 12-15.

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Czterdzieści dni na pustyni. Obok tylko anioły i… zwierzęta. Całe czterdzieści dni odcięcia się od świata w umartwieniu. Jakież wielkie musiał odczuwać pokusy… Wyobraźmy sobie, że to my mamy przez czterdzieści dni w milczeniu odpierać ataki szatana, który wykorzystuje każdą naszą najmniejszą słabość. W życiu codziennym jest to niezmiernie trudne, a co dopiero w tak ekstremalnej sytuacji, jak ta opisana w Ewangelii.
Nie ulec podszeptom złego mimo że znużeni jesteśmy i zmęczeni, rozdrażnieni trudami, jakie przychodzi nam znosić, niekiedy może nawet nie dający sobie rady w otaczającej nas rzeczywistości. Jakże daleko nam do Jezusa, który potrafił wszystko przyjąć w pokorze, cichości serca i milczeniu.

Czterdzieści dni duchowej formacji, przebywania sam na sam z Panem Bogiem i całkowite oddanie się Jego opiece – takich rekolekcji potrzebuje każdy z nas, by inaczej spojrzeć na świat i nabrać sił do zmierzenia się z czekającymi wyzwaniami. Wprawdzie rozpoczęliśmy Wielki Post, ale niewielu z nas spędzi przynajmniej jego część np. na rekolekcjach ignacjańskich. Pewnie będzie sukcesem, jeżeli dotrzymamy wielkopostnych postanowień i weźmiemy udział w rekolekcjach parafialnych, a przecież każdy z nas potrzebuje zdecydowanie więcej, aby nie zatracić się w doczesności i nie zapomnieć o ostatecznym celu naszej ziemskiej pielgrzymki.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra